Παίζοντας όμορφο και ομαδικό μπάσκετ, η Voskonia έβγαλε «ψυχή» στο παρκέ την Κυριακή (28/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ και κέρδισε τους Μυρμιδόνες με 72-56 στον δεύτερο προημιτελικό των Play Offs της Division 1 στην περιφέρεια East. Έτσι, ισοφάρισε την σειρά σε 1-1 και η πρόκριση πλέον θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο αγώνα, αφού θυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν κερδίσει με 68-59.
Το παιχνίδι άρχισε με καλάθι του Γιάννη Αλεφαντινού και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν 7-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με 7-2 στο 4’, χάρις σε δίποντο του Μαστρογιάννη. Η διαφορά συνέχισε να μεγαλώνει, φτάνοντας και στο +13, με τη Voskonia να προηγείται με 19-6 στο 8’, έπειτα από γκολ-φάουλ του Ταγκούλη. Η 1η περίοδος έληξε με γκολ-φάουλ του Χατζηαγγελή στο 9’ και οι Μυρμιδόνες μείωσαν σε 19-11.
Με καλάθι του Μυλιόρδου, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-13 στο 11’, αλλά και σε 21-15 στο 12’, μετά από καλάθι του Γιάννη Αλεφαντινού. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν όμως ξανά ρυθμό και πήγαν σε διψήφιο προβάδισμα, με το υπέρ τους, 26-15 στο 13’, χάρις σε δίποντο από τον Μανσούρ, αλλά και με το υπέρ τους, 33-17 στο 16’, με τρίποντο από τον Πρωτόπαπα. Οι Μυρμιδόνες μείωσαν σε 33-22 στο 17’ και σε 37-23 στο 19’, με μία βολή από τον Γιάννη Αλεφαντινό και άλλη μία βολή από τον Γιώργο Αλεφαντινό αντίστοιχα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα δίποντο του Ταγκούλη στο 19’ και έτσι η Voskonia προηγήθηκε με 42-23.
Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 42-25 με 2/2 βολές του Χατζηαγγελή, αλλά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά με +19, με το υπέρ τους, 46-27 στο 23’, χάρις σε δίποντο του Μανσούρ. Με σερί 10-0 και μετά από μία βολή του Χατζηαγγελή στο 26’, οι Μυρμιδόνες μείωσαν σε 46-37. Μάλιστα, μείωσαν και σε 49-43 στο 29’ με τρίποντο από τον Γιάννη Αλεφαντινό. Η 3η περίοδος έκλεισε με τη Voskonia να βάζει καλάθι με τον Ταγκούλη και να προηγείται με 51-43.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 53-46 στο 31’, με γκολ-φάουλ από τον Γιάννη Αλεφαντινό. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν όμως, αφού βρέθηκαν μπροστά με +14, με το υπέρ τους, 61-47 στο 34’, έπειτα από γκολ-φάουλ του Ταγκούλη. Οι Μυρμιδόνες μείωσαν σε 64-54 στο 37’, μετά από δίποντο που έβαλε ο Μυλιόρδος. Δεν πλησίασαν άλλο όμως και τελικά με μία βολή του Ταγκούλη, η Voskonia τελείωσε τον αγώνα με το νικηφόρο 72-56.
Player Of The Game: Εξαιρετικό ματς έκανε για τη Voskonia, ο Παύλος Μαστρογιάννης, με νταμπλ-νταμπλ, αφού είχε συνολικά 14 πόντους (6/7β., 4/8δ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Πάρα πολύ καλή απόδοση για τους νικητές, είχε και ο Δημήτρης Πρωτόπαπας, με 15 πόντους (1/2β., 1/5δ., 4/5τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 5 κλεψίματα, 2 ασίστ, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 24.
Που κρίθηκε το ματς: Η Voskonia ήταν πολύ πιο εύστοχη στα δίποντα (50% με 22/44 έναντι 36,1% με 13/36), μάζεψε 12 περισσότερα ριμπάουντ (42 έναντι 30), ενώ έκανε και διπλάσια κλεψίματα (10 έναντι 5).
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ήταν ο Νίκος Ταγκούλης (19π., 3/3β., 8/11δ., 0/1τρ., 5ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος στην επίθεση ήταν επίσης και ο Ματθαίος Μανσούρ (10π., 5/7δ., 0/2τρ., 5ρ., 1ασ.).
Για τους Μυρμιδόνες, κορυφαίος και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Γιάννης Αλεφαντινός (26π., 5/8β., 6/14δ., 3/5τρ., 11ρ., 2ασ., 1κλ.), ενώ διψήφιος ήταν και ο Θανάσης Μυλιόρδος (15π., 1/3β., 4/5δ., 2/11τρ., 3ρ., 3ασ., 3κλ.).