Μεγάλες συγκινήσεις έκρυβε το παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (28/04) στο δεύτερο κλειστό All Stars Arena του ΟΑΚΑ), με τους Ionians να κερδίζουν τελικά στην παράταση, τους Last Dancers με 63-54 (50-50 κ.δ.), στον δεύτερο προημιτελικό των Play Offs της Division 2 στην περιφέρεια North (σ.σ. Group 1). Έτσι, σε συνδυασμό με τη νίκη στο πρώτο ματς με 69-53, έκαναν το 2-0 και έφυγαν για τα ημιτελικά, παίρνοντας την πρόκριση. Παρεμπιπτόντως, να ευχηθούμε και περαστικά στον Στέργιο Λυντέρη του Κωνσταντίνου, που αποχώρησε με τραυματισμό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.
Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα για τους «Χορευτές», που προηγήθηκαν με 6-0 στο 2’, έπειτα από δίποντο του Κατσή, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 6-2 στο 4’ με καλάθι του Μαρούλη. Οι Last Dancers κράτησαν το προβάδισμα, φτάνοντας και στο υπέρ τους, 12-7 στο 9’, με μία βολή από τον Στέργιο Λυντέρη του Κωνσταντίνου, ενώ η 1η περίοδος έκλεισε με τους Ionians να μειώνουν σε 12-9, με καλάθι από τον Μανωλάκο.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, δηλαδή σε 12-11 στο 11’, με καλάθι του Θεοδώρου, αλλά οι «Χορευτές» προηγήθηκαν με 17-11 στο ίδιο λεπτό, έπειτα από τρίποντο του Κλαυδιανού. Οι Ionians πέρασαν μπροστά με 23-21 στο 17’, χάρις σε ένα τρίποντο του Θεοδώρου, αλλά με γκολ-φάουλ του Κατσή, οι Last Dancers ανέκτησαν το προβάδισμα με 24-23 στο 18’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Θεοδώρου και οι Ionians ήταν μπροστά με 25-24.
Ακόμα πιο δυνατά μπήκαν στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι, που συνέχισαν το σερί τους, φτάνοντας συνολικά σε 10-0, για να βρεθούν έτσι μπροστά με 33-24 στο 25’, έπειτα από δίποντο του Θεοδώρου. Οι «Χορευτές» μείωσαν σε 33-28 στο 26’, χάρις σε δίποντο του Κωσταρά. Οι Ionians ανέβασαν και πάλι τον δείκτη του σκορ, με το υπέρ τους, 38-30 στο 28’ με 2/2 βολές του Θεοδώρου. Ωστόσο, η 3η περίοδος έκλεισε με τους Last Dancers να μειώνουν σε 38-34, μετά από δίποντο που πέτυχε ο Ξυνός στο 29’.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Νικολάρα στο 31’ και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 41-34. Οι «Χορευτές» μείωσαν σε 41-39 έπειτα από τρίποντο του Κλαυδιανού στο 33’. Οι Ionians πήγαν ξανά στο +7, με το υπέρ τους, 46-39 στο 35’, με ένα δίποντο του Κοτζαμάνη, αλλά οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» 11-0 σερί, για να προηγηθούν με 50-46 στο 39’, με τρίποντο του Στέργιου Λυντέρη του Χρήστου. Οι Ionians δεν είχαν πει όμως την τελευταία λέξη τους, αφού στο ίδιο λεπτό μείωσαν σε 50-48 με δίποντο του Μαρούλη και ισοφάρισαν σε 50-50 στα 43.1’’ για τη λήξη, με καλάθι του Θεοδώρου. Η 4η περίοδος έληξε με αυτό το σκορ, αφού ο Σουσανίδης για τους Last Dancers και ο Μαρούλης για τους Ionians, αστόχησαν σε τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα.
Έτσι, οδηγηθήκαμε στην παράταση, όπου με 6-0 σερί, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 56-50 στο 42’, έπειτα από δίποντο του Μαρούλη, ενώ έφτασαν και στο +9, με το υπέρ τους, 60-51 στο 44’, χάρις σε δίποντο του Μπιρζαμάνη. Οι Last Dancers μείωσαν σε 60-54 στα 44.6’’ για το τέλος, με τρίποντο του Κωσταρά. Οι Ionians όμως έβαλαν μία βολή με τον Χουλιάρα στα 41.9’’ για το φινάλε και ένα δίποντο με τον Καλλέργη στα 24.7’’ για τη λήξη, οπότε κέρδισαν με το τελικό 63-54 υπέρ τους.
Player Of The Game: Κορυφαίος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Θεοδώρου των Ionians, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (6/7β., 4/11δ., 1/5τρ.), 12 ριμπάουντ (11αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 19.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Αλέξανδρος Μαρούλης των νικητών, έδωσε ως συνήθως πολλές λύσεις, κάνοντας και αυτός νταμπλ-νταμπλ, με 17 πόντους (1/6β., 5/15δ., 2/4τρ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και το δεύτερο καλύτερο Efficiency με 15.
Που κρίθηκε το ματς: Το πιο σημαντικό στοιχείο που χάρισε τη νίκη στους Ionians, ήταν το γεγονός ότι έκαναν 7 περισσότερα κλεψίματα (15 έναντι 8) και 9 λιγότερα λάθη (10 έναντι 19).
Από τη μεριά των Last Dancers, ο πρώτος σκόρερ και ο μοναδικός που τελείωσε το ματς με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα, ήταν ο Γιώργος Κλαυδιανός (17π., 2/3β., 0/5δ., 5/10τρ., 9ρ., 2κλ., 1ασ.).