Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου group του ΟΑΚΑ και του ASL2, οι Proboraptors αντιμετώπισαν τους Itah Jazz. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 1 ημίχρονο. Ύστερα, οι «ράπτορες» πάτησαν το πόδι στο γκάζι, ξέφυγαν στο σκορ και πήραν μια εύκολη νίκη με σκορ 76-56!

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στο 1ο δεκάλεπτο. Με τον Αβούρη να έχει κέφια και όλη την ομάδα να «ρολλάρει», οι Raptors επέβαλλαν τον ρυθμό τους. 16-11 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Jazz να μένουν λίγο πίσω στο σκορ. Για τους γηπεδούχους 6 πόντους είχε ο Αβούρης και 4 ο Μουσούντας. 5 είχε ο Κεφάλας για την Itah.

Οι Jazz σχεδόν ισορρόπησαν το ματς στην 2η περίοδο. Με οργάνωση, άμυνες και ορθά εκτελεσμένες επιθέσεις μείωσαν στο μισό καλάθι. 14-18 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Proboraptors να χάνουν ό,τι έχτισαν στην 1η περίοδο. Από 2 καλάθια είχαν Ζερβόπουλος και Μουσούντας για τους γηπεδούχους. Από 6 πόντους είχαν Πάλλας και Μαριολής για τους Jazz.

Η μεγάλη ζημιά για την Itah έγινε στο 3ο δεκάλεπτο. Η κούραση χτύπησε την πόρτα των Jazz, την ίδια ώρα που οι Raptors πέταγαν φωτιές επιθετικά. 24-11 ήταν το επιμέρους σκορ με την διαφορά να διακτινίζεται στους 14 πόντους. Αβούρης και Ζερβόπουλος είχαν από 7 πόντους. 6 είχε για τους φιλοξενούμενους ο Σπανός.

Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους στην 4η περίοδο. Οι Raptors συνέχισαν να βομβαρδίζουν το καλάθι των Jazz, με τους 2ους να είναι πολλοί άστοχοι. 22-16 ήταν το επιμέρους σκορ με το τελικό να είναι 76-56. Για τους νικητές 3 σερί τρίποντα έβαλε ο Κατσιμίχας. 7 είχε για τους ηττημένους ο Κεφάλας.

Mvp του αγώνα ήταν ο Α. Κατσιμίχας με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ (9-0), 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε 26 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σ. Μαριολής με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ (7-1), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο πάραγοντας Χ ήταν ο Δ. Αβούρης με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ (13-0), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 32 λεπτά αγώνα!