Οι Proboraptors πραγματοποίησαν μία επιβλητική εμφάνιση και κέρδισαν τους Terror East με το εντυπωσιακό 71-42 την Παρασκευή (09/06) στο ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στην 4η αγωνιστική του Group 1 της περιφέρειας North στην Atlas Summer League 2. Ο Σαχάς έκανε ασύλληπτη εμφάνιση με 43 Efficiency και οδήγησε την ομάδα του, στο να βελτιώσει το ρεκόρ της, στο 3-1, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-3 από τη μεριά τους.
Με την έναρξη του ματς, οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα με 5-0 στο 1’, με 5 πόντους του Σαχά, με δύο δίποντα και μία βολή. Ο Μπόζας με τρίποντο στο 2’ μείωσε σε 5-3 από την πλευρά των Terror East, ωστόσο οι Proboraptors ανέβασαν στροφές και έφτασαν νωρίς-νωρίς σε διψήφιο προβάδισμα με 15-5 στο 9’ μετά από δίποντο του Κατσιμίχα, ενώ ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο στο +8 με 17-9.
Όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Terror East έδειξαν διάθεση να μειώσουν τη διαφορά και το έκαναν, με σκορ 19-14 στο 14’ έπειτα από ένα δίποντο από τον Ντεντόπουλο. Όμως οι Proboraptors είχαν μεγαλύτερη ευστοχία και άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στο +10 με 33-23 στο 19’ με δίποντο από τον Σαχά, για να τελειώσουν το πρώτο ημίχρονο με 33-25.
Περνάμε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου αρχικά οι Terror East φάνηκε ότι θα κάνουν τον αγώνα ντέρμπι, έχοντας μειώσει σε 35-30 στο 23’ μετά από ένα δίποντο που σημείωσε ο Μπόζας. Εκεί όμως, οι Proboraptors άλλαξαν τον ρυθμό και με σερί 14-0 προηγήθηκαν με 49-30 στο 28’ με ένα δίποντο από τον Ζερβόπουλο, με την 3η περίοδο να κλείνει με τη διαφορά στο +15, με 49-34.
Με ένα σερί 8-0 ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι το τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 57-34 στο 32’, έπειτα από ένα δίποντο από τον Κατσιμίχα. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, με τους Proboraptors να κυριαρχούν σε πλήρη βαθμό και τελικά να φτάσουν σε μία πολύ άνετη επικράτηση, όπως εξελίχθηκε το δεύτερο ημίχρονο, με το τελικό σκορ να είναι 71-42.
MVP: Τα πάντα όλα έκανε ο Σαχάς, που ηγήθηκε για τους Proboraptors, έχοντας ένα τρομερό νταμπλ-νταμπλ με 26 πόντους (2/3β., 12/19δ.), 19 ριμπάουντ (14αμ.-5επ.), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 43 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για τους νικητές, έκανε και ο Αβούρης με 14 πόντους (0/2β., 7/15δ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.), 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Το παιχνίδι έμοιαζε αμφίρροπο στο 23’ με το σκορ να είναι στο 35-30. Εκεί, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» ένα σερί 14-0 και έφτασαν στο +19, με 49-30 στο 28’. Επί της ουσίας, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν ξανά στο ματς, μετά από αυτό. Από στατιστικής άποψης, οι Proboraptors έκαναν τη διαφορά σε δίποντα (32/63 με 50,8% έναντι 15/41 με 36,6%), ασίστ (18 έναντι 6) και λάθη (11 έναντι 19).
Για τους νικητές, καλή εμφάνιση έκανε επίσης ο Μουσούντας με 10 πόντους (2/2β., 4/9δ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, καθώς επίσης και ο Ζερβόπουλος με 10 πόντους (5/8δ., 0/1τρ.), 2 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Από την πλευρά των Terror East, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόζας με 11 πόντους (4/7δ., 1/5τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ ο Καλοπήτας πρόσθεσε 10 πόντους (2/3β., 4/8δ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 4 κλεψίματα και 2 ασίστ.