Το Risko καθάρισε και το Rainbow !!!

Ντέρμπι κορυφής είχαμε στο κλειστό της Καισαριανής ανάμεσα στο Risko και το Rainbow! Με τις ομάδες να μας προσφέρουν ένα γρήγορο και με μεγάλη ένταση και πάθος παιχνίδι. Με το Risko να είναι καλύτερο και με περισσότερες λύσεις, φτάνοντας στην επικράτηση και το 58-70.

Στο ξεκίνημα ο Γεωργιάδης έβαλε το Rainbow μπροστά με 7-5, για να έρθει ένα σερί από το Risko με 0-8 κάνοντας το 7-13 στο εξάλεπτο. Ο Γρυπάρης είχε πάρει φωτιά καίγοντας το Rainbow δίνοντας διψήφια διαφορά στην ομάδα του μετά από δέκα λεπτά και το 14-25.

Με τον Γρυπάρη να συνεχίζει με τα φρένα σπασμένα και φτάνοντας στο ημίχρονο τους 21 πόντους το Risko δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο πρώτο μισό και βρισκόταν μπροστά στο σκορ με το +15 και το 29-44. Η μεγάλη αστοχία του ‘Ουράνιου Τόξου’ από τα 6,75 έπαιξε τον ρόλο του στο σκορ του ημιχρόνου με τον Ακρίβο να έχει 1/11 σε αυτό το σημείο.

Η μεγάλη διαφορά που πήρε το Risko φάνηκε να το επηρεάζει. Δεν μπήκαν το ίδιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτό το εκμεταλλευτήκαν στο έπακρο οι παίχτες του Rainbow και με ένα επιμέρους 12-3 μείωσαν στο 41-47. Με Μανίκα και Ακρίβο να τρέχουν και να σκοράρουν. Στο σημείο εκείνο ήρθε η απάντηση από Βρυώνη, Γρυπάρη και Βασσάλο με 7-0 σερί και την διαφορά να είναι πάλι διψήφια και το 41-54. Για να ακολουθήσει ακόμα ένα 7-0 από το Rainbow αυτή την φορά που έκλεισε το δεκάλεπτο στο 48-54.

Με την διαφορά πλέον να είναι στους 6 πόντους τα πάντα ήταν ανοιχτά. Αλλά όχι για όλους, οι παίχτες από το Risko δεν ήθελαν να μπούνε σε περιπέτειες όσο αφορά το θέμα του νικητή. Μετά το 53-58 που ήταν και η μικρότερη διαφορά στο πρώτο 3λεπτο της περιόδου, πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους 6-12 στην τελική ευθεία έκλεισαν το ματς στο 59-70. Πετυχαίνοντας ακόμα μία νίκη που ήθελε ο κόουτς Μάικ, για να πάνε στο νέο ντέρμπι την επόμενη αγωνιστική με την Ακαδημία ζητώντας το 3/3 σε μία σειρά από ντέρμπι.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ακρίβος που είχε double double με 20πόντους 1/3β. 5/9διπ. 3/15τρ. 12ριμ.(11-1), 4ασιστ, 2κλ. και 17eff.

MVP: Ο Γρυπάρης κέρδισε τον τίτλο του mvp είχε 26 πόντους 6/9β. 4/8δ. 4/6τρ. 3ρ. 2ασ. και 18eff!!!

Παίκτης-Κλειδί: Ο Φλέγκας που κέρδισε πολλές μάχες μέσα στο καλάθια με 12π.7ρ.(4-3), 2ασιστ, 2κλ., 1κοψ.

Που κρίθηκε το ματς: Στις περισσότερες λύσεις που είχε το Risko με 4 διψήφιους παίχτες και τον φοβερό Γρυπάρη να τους οδηγεί. Μαζί με την μεγάλη αστοχία από τα 6,75 του Rainbow με 8/33!!