Στο κλειστό «Γιώργος Μελισσηνός», της Καισαριανής, το Rainbow (πέντε διαθέσιμοι παίκτες) αντιμετώπισε τους Soupa Stars για την 22η και τελευταία αγωνιστική της Atlas League 1 (Ανατολή), με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία σπουδαία νίκη με 77-52, που τους έδωσε την τρίτη θέση στην κανονική διάρκεια. Οι φιλοξενούμενοι κατέλαβαν την πέμπτη θέση.

Από τα πρώτα δεύτερα της αναμέτρησης, ο Ακρίβος έδειξε τι θα ακολουθούσε, μετά το πρώτο του εύστοχο τρίποντου, που άνοιξε το σκορ. Ο Ρανής έκανε το 5-0 και ο Νικολαΐδης με μακρινό σουτ, σκόραρε τους πρώτους πόντους για τους «κιτρινόμαυρους». Ο Μεσεδάκης λίγο αργότερα, πέτυχε καλάθι για το 8-7, αλλά ο «δαιμονισμένος» Ακρίβος, αρχικά, με δέκα συνεχόμενους πόντους έκανε το 18-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, επιθετικές στροφές «ανέβασε» και ο Ρανής. σκοράροντας κάποια καλάθια, κυρίως στον αιφνιδιασμό, την ίδια ώρα που ο Ακριβός, συνέχιζε να πετυχαίνει πόντους με κάθε πιθανό κια απίθανο τρόπο. Η διαφορά έφτασε το +20 (31-11), μέχρι που οι Soupa «έτρεξαν» ένα σερί 7-0 (Δημητράτος, Λουζιώτης, Καρακώστας), για το 31-18. Ο Ρανής, με τέσσερις αναπάντητους πόντους, έκανε το 35-18 και το Rainbow δεν ανησύχησε, ούτε μετά το τέταρτο ατομικό φάουλ του Δήμα, με 2:28 να απομένουν για την ανάπαυλα.

Το Β΄μέρος ξεκίνησε με το σκορ στο 40-23, με τον Καραγιάννη να σκοράρει πέντε πόντους, για το 40-28. Οι «κιτρινόμαυροι» έμοιαζαν ικανοί να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου, αλλά ο Ακριβός αρχικά με σουτ έξω από τα 6.75 και η λάθος συμπεριφορά του Δημητράτου που αποβλήθηκε, καθώς δεν κατάφερε να συγκρατήσει τα νεύρα του, μετά από φάουλ που χρεώθηκε, παίρνοντας δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία. Στα εναπομείναντα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου, το σκορ διαμορφώθηκε σε 61-33.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι Καραγιάννης, Μεσεδάκης και Λουζιώτης, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και εν μέρη τα κατάφεραν σε κάποιο βαθμό, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν την τέταρτη περίοδο με 19-16. Στα play-offs το Rainbow θα βρει μπροστά του, τους Beaux Gosses και οι Soupa Stars, τους Squidballz.

MVP: Ο Μανώλης Ράνης πραγματοποίησε double-double με 24 πόντους, 19 ριμπάουντ, ενώ ακόμα μοίρασε εφτά ασίστ και έκανε έξι κλεψίματα.

Παίκτης κλειδί: Ο Άρης Ακρίβος με 32 πόντους, έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και ένα κλέψιμο.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λουκάς Καραγιάννης με 12 πόντους, έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα.

Που κρίθηκε το ματς: Η διαφορά στα ποσοστά ευστοχίας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι μεγάλη, με το «ουράνιο τόξο», παρότι είχε μόλις πέντε διαθέσιμους παίκτες, να βγάζει ενέργεια και ένταση στο παρκέ.