Για την 21η αγωνιστική της South Atlas League ΙΙ οι Roots (5-14) υποδέχτηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στον Κορυδαλλό τη Na Ala Team (10-9) με τη δεύτερη να παίρνει το ροζ φύλλο σε νεκρό χρόνο χάρη στον Τζαμίχα, εξασφαλίζοντας με αυτόν τον τρόπο και μαθηματικά τη συμμετοχή της στα πλέι οφ.

Οι ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ συμβαδίζοντας καθόλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Τσαφαντάκης, Μαράντος (από 3π) και Νικολαϊδης (2) σκόραραν για τους γηπεδούχους, ενώ ο Τζαμίχας (7π) καθοδήγησε τους αντιπάλους τους για το 8-8 στο τέλος της.

Οι φιλοξενούμενοι επωφελήθηκαν με την παρουσία του Λεκκού και προηγήθηκαν με 5 πόντους (Μαυράκης 8, Τζαμίχας 4), όμως οι Roots αντεπιτέθηκαν  με τον ασταμάτητο Παπακωνσταντίνου (10π) και με τα τρίποντα των Τσαφαντάκη και Δεδεμάδη πήραν το προβάδισμα με 26-22 στο ημίχρονο.

Η Na Ala Team βρήκε ρυθμό μετά την ανάπαυλα. Ο Λεκκός (10π) ..έπιασε δουλειά στην επίθεση και μαζί με τους Μπούτσιο (4) και Μαυράκη έτρεξαν σερί 11-0, ενώ η άμυνα τους περιόρισε τις Ρίζες σε μόλις έξι πόντους (Νικολαϊδης 5). Σκορ τρίτου δεκαλέπτου 32-39.

Στην τέταρτη περίοδο οι Roots ανέκαμψαν ! Με επιμέρους 14-1 σκόραραν από τα 6.75 (Δεδεμάδης 5, Τσαφαντάκης, Νικολαϊδης και Μαράντος από 3) προηγούμενοι με 46-40. Τα κρίσιμα ωστόσο τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι με τους Λεκκό (3), Μενουδάκο και Μαυράκη ισοφάρισαν δίνοντας γκρανκινιολική διάσταση στην αναμέτρηση ! Ο Μαράντος αστόχησε δις από τη γραμμή των βολών, όπως και ο Λεκκός στο λέι απ που επιχείρησε , με τον Τζαμίχα να έρχεται ως από μηχανής θεός σκοράροντας σε νεκρό χρόνο μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το τελικό 47-49 !

Τα στατιστικά αποτυπώνουν τα συμβάντα του ντέρμπυ. Οι νικητές οριακά εκτέλεσαν καλύτερα τρίποντα (18-19%),  παρά δίποντα (40-28%) και βολές (47-27%). Μάζεψαν τα ριμπάουντ (48-58), έχοντας λιγότερες ασιστ (16-12), πιο πολλά κλεψίματα (4-13) και συνακόλουθα πιο λίγα λάθη (15-9).

Mvp : Με double double ο Γιάννης Τζαμίχας που είχε 13 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα και 2 λάθη. Πολυτιμότερος των ηττημένων ο Κώστας Μαράντος με 8 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 λάθη.

Κλειδί : Ο Νίκος Μαυράκης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ κι ένα λάθος.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Στο νήμα και στον καθοριστικό Τζαμίχα !