Πολύ εύκολη νίκη πήραν οι Rum And Gun στην πρεμιέρα της AtlasLeague 3 στο ΟΑΚΑ (North), αφού κέρδισαν τους Basket Walkers με 70-40. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο από το τζάμπολ, αφού έφτιαξαν από νωρίς, μία καλή διαφορά και όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο την άνοιγαν. Σίγουρα, η διαφορά τα λέει όλα, στη συγκεκριμένη περίπτωση και οι νικητές έδειξαν ότι μπορούν να πετύχουν πράγματα, μέσα στη σεζόν.

Από το ξεκίνημα φάνηκε το πώς θα εξελιχθεί η αναμέτρηση. Οι Rum And Gun μπήκαν πολύ συγκεντρωμένα και μόλις στο 6’, είχαν πάρει διψήφια διαφορά, όντας μπροστά με 14-3. Μάλιστα, έφτασαν και στο +13 στο 7’, με σκορ 16-3. Οι Basket Walkers μείωσαν σε 16-9 στο 9’, μετά από ένα 6-0 σερί, αλλά η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 21-9 εις βάρος τους.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν εμφανέστατα, την υπεροχή στη ρακέτα, κάτι που έκανε τη διαφορά. Άλλωστε, τελείωσαν το ματς με… 69 ριμπάουντ (43αμ.-26επ.), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 18 (10αμ.-8επ.). Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 35-18 υπέρ των Rum And Gun.

Οι Basket Walkers είχαν και μόλις 6 διαθέσιμους παίκτες στον αγώνα και έτσι όσο περισσότερο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο κουράζονταν. Τον σκορ έγινε 43-21 στο 24’, καθώς επίσης και 49-27 στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να θωρακίσουν τη ρακέτα τους και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την 3η περίοδο με 51-31.

Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Rum And Gun άνοιξαν τη διαφορά ακόμα περισσότερο, αφού προηγήθηκαν αρχικά με +30 (64-34 στο 37’), ενώ η μέγιστη τιμή της διαφοράς, ήταν το +34 (70-36 στο 39’). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελευταίο λεπτό, με το τελικό σκορ να είναι 70-40.

Συνολικά, οι νικητές είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος όλων, ήταν ο Γεωργόπουλος, που έκανε εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ, μιας και τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ έριξε και 3 τάπες. Για τους ηττημένους, οι Μπέτσης και Λογοθέτης πέτυχαν από 11 πόντους έκαστος, με τον δεύτερο να κάνει και 5 κλεψίματα.