Για την 20η αγωνιστική της West Atlas League ΙΙ οι Salatoi (8-10) φιλοξένησαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Sala Sport τα Μαχίμια (6-13) και επικρατώντας για δεύτερη φορά εναντίον τους μέσα στη σεζόν σφράγισαν το εισιτήριο για τη συμμετοχή τους στα playoff !

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-3 χάρη στους Γλεντή (8) και Τσουκάτο (3). Οι αντίπαλοι τους ωστόσο πλησίασαν με τα τρίποντα των Χρονόπουλου και Σκόρδου πριν ο Φασούλας σημειώσει το 15-10 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο χαμηλός ρυθμός κράτησςε τις ομάδες κοντά στο σκορ στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι με τον Λαμπριανίδη (7) ισοφάρισαν και παρά τη δράση του Φασούλα (4) με ένα ακομα τρίποντο του Χρονόπουλου προσπέρασαν με 23-24 στο ημίχρονο.

Ολική αλλαγή σκηνικού είχαμε στην επανάληψη. Οι Salatoi με άμυνα από μπετόν αρμέ έκλεψαν μπάλες και έφυγαν στον αιφνιδιασμό, ετρεξαν ένα 18-0 σερί με τους Γλεντή (6), Καλαϊτζίδη (4) και Τσουκάτο (3) πρωτοστατούντες, και καθώς δέχθηκαν μόλις 3 πόντους (από τον Λαμπριανίδη) έφτασαν στο +14 (41-27) στο τριαντάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά διατήρησαν τον έλεγχο της κατάστασης και καθώς τα Μαχίμια έμειναν από δυνάμεις διεύρυναν την απόσταση, με τους Γκούβα (3), Χριστοδούλου, Γλεντή, Φραγκουλίδη και Κρεμαστά (από 2π), φτάνοντας στη νίκη με το απόλυτα δίκαιο 54-32 !

Η ομαδική στατιστική αποδίδει τα συμβάντα του αγώνα. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα δίποντα (37-15%) και βολές (55-23%) από τρίποντα (19-22%). Κυριάρχησαν στη μάχη των αιθέρων( 64-37 ριμπάουντ, 4-1 μπλοκ), μοίρασαν περισσότερες τελικές πάσες (11-6), έκλεψαν λιγότερες μπάλες (4-12) υποπίπτοντας σε παραπάνω λάθη (16-9).

Mvp : Και πρώτος σκόρερ ο Αλέξανδρος Γλεντής με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη ! Καλύτερος για τους ηττημένους ο Billy Βουργανάς με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα κι 1 λάθος.

Κλειδί : Ο Αργύρης Φασούλας που σημείωσε 4 πόντους, πήρε 19 ριμπάουντ και είχε 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 3 λάθη.

Που κρίθηκε ο αγώνας : Στην ...ομιλία του Τσουκάτου στο ημίχρονο που έδωσε ώθηση στους νικητές για να παίξουν πολύ καλύτερα στη συνέχεια του αγώνα.