Για τη 17η αγωνιστική του πρώτου γκρουπ της North Atlas League II οι Saronic Hornuts (12-5) αντιμετώπισαν τις μόλις πέντς διαθέσιμες Κρεπάλες (1-16) το Σαββατόβραδο στο ΟΑΚΑ και έκαμψαν την αντίσταση τους μετά το πρώτο ημίχρονο, παραμένοντας στη δεύτερη θέση του ομίλου !

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν με τους Δίπλα και Κ. Παπαλέξη (από 4π) προηγούμενοι με 2-10 όμως οι αντίπαλοι τους έκαναν σερί 11-0 με τους Ορφανίδη(5) και Γουναρίδη (4) προσπερνώντας με 13-10 στα πρώτα δέκα λεπτά.

Τα συγκροτήματα συμβάδισαν για αρκετή ώρα και στη δεύτερη περίοδο, με το τέμπο να παραμένει χαμηλό. Οι Κ. Παπαλέξης (6) και Γιαννόπουλος (3) ήταν οι πιο απειλητικοί για τις Κρεπάλες, ενώ στον αντίποδα ένα 6-0 και η δράση των Φιλιππίδη (6) και Ορφανίδη (4) έβαλε μπροστά τις "Σφήκες" με 28-21 στο ημίχρονο.

Με τις Κρεπάλες να κρατούν καλά για λίγα λεπτά ακόμα χάρη στον Ν. Παπαλέξη (8π) συνεχίστηκε το παιχνίδι, όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους με το κουαρτέτο Γουναρίδη (6), Ορφανίδη - Κυριακόπουλου (από 4) και Κυβρικοσαίου (3), έτρεαν ένα σερί 15-0 και προσπέρασαν εμφατικά, ολοκληρώνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με 47-33.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από καύσιμο (Κ. Παπαλέξης 4), με τους Hornuts να κάνουν ένα 10-0 χάρη στους Ορφανίδη (8) και Φιλιππίδη (3) εξασφαλίζοντας επί της ουσίας το ροζ φύλλο, με το ευρύ τελικό 62-39.

Τα στατιστικά αποθανατίζουν την παρουσία των ομάδων εντός γηπέδου. Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα ( δίποντα 43-23%, τρίποντα 22-16% και βολές 63-54%). Πήραν τα ριμπάουντ (46-40), είχαν περισσότερες ασιστ (16-7) και μπλοκ (3-1), λιγότερα κλεψίματα (6-7) και τα ίδια λάθη (από 11).

Mvp του αγώνα με double double ήταν ο Μιχάλης Γουναρίδης με 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη. Ο εξίσου "διπλός" Κώστας Παπαλέξης ξεχώρισε για τους ηττημένους με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος.

Key player: Ο Γιώργος Ορφανίδης με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 2 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο ξέσπασμα των νικητών στο τρίτο δεκάλεπτο !