Για την όγδοη στροφή του πρώτου γκρουπ της North Atlasleague2 την Κυριακή οι Saronic Hornuts (3-4) αντιμετώπισαν τους Athenian Warriors (4-3) και μετά από μια αμφίρροπη αναμέτρηση όπου κυριάρχησαν οι άμυνες πήραν στο νήμα τη νίκη πιάνωντας τους στη βαθμολογία .

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με την τριάδα Λούβαρη, Λεμονιά (από 6) και Κατσανάκη (5) πήραν ένα μικρό προβάδισμα απέναντι στον Τσόλα (7π) και τον Γουναρίδη (4), για το 13-17 της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν στη συνέχεια. Με την τριπλέτα Τσόλα (5), Παπαδόπουλου (4) και το τρίποντο του Βρυώνη ανέκτησαν τα ηνία της αναμέτρησης καθώς περιόρισαν τους αντιπάλους τους σε μόλις 4 πόντους, με συνέπεια το 27-21 στο πρώτο ημίχρονο.

Οι "Πολεμιστές" ευτύχησαν να έχουν τον Κατσανάκη να βλέπει το καλάθι σα βαρέλι από τα 6.75 μετά την ανάπαυλα (πέτυχ 3 τρίποντα και 9 πόντους) και παρέα με τους Γαλάνη και Λούβαρη (από 4) πήραν την πρωτοπορία καθώς τα τρίποντα των Τσόλα (4) και Φιλιππίδη (3) δεν αρκούσαν στον αντίποδα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-40.

Στα τελευταία δέκα λεπτά είχαμε μάχη κατοχή με κατοχή. Οι Hornuts ήταν μπροστά με ένα καλάθι στο τελευταίο λεπτό, ο Λούβαρης ωστόσο ισοφάρισε, με τον Τσόλα να βάζει 1/2 βολές και τους Warriors να χάνουν την τελευταία ευκαιρία. Το τελικό 47-46 βρήκε τους Saronic να πανηγυρίζουν με το ροζ φύλλο ανά χείρας !

Στα στατιστικά της αναμέτρησης οι νικητές δεν εκτέλεσαν καλύτερα (23-33% δίποντα, 24-44% τρίποντα, 23-28% βολές). Πήραν τα ριμπάουντ (48-43), έδωσαν παραπάνω ασιστ (10-6), είχαν παραπάνω κλεψίματα (9-3), λιγότερα κοψίματα (0-5) και λάθη (6-15).

Mvp του αγώνα ήταν με double double ο Σεραφείμ Τσόλας που είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους ηττημένους καλύτερος εμφανίστηκε ο εξίσου "διπλός" Κομνηνός Λούβαρης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 λάθη.

Key player: Ο Μιχάλης Γουναρίδης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Στην ψυχραιμία και την καλή άμυνα των νικητών στο τέλος.