Ένα πολύ αμφίρροπο ματς, όπως αναμενόταν άλλωστε, διεξήχθη την Κυριακή (12/02) στο ΟΑΚΑ, με τους Saronic Hornuts να φτάνουν εν τέλει τη νίκη με 48-41 επί των Cava Boys, με τον Τσόλα να κάνει τη διαφορά. Πρόκειται για έναν αγώνα που αφορούσε στη 15η αγωνιστική του 1st Group στην AtlasLeague 2, για την περιφέρεια North. Πλέον και οι δύο ομάδες έχουν το ίδιο ρεκόρ (9-5), αν και η Cava κράτησε τη διαφορά της νίκης στον πρώτο γύρο (63-51).
Σε γενικές γραμμές έγινε ένα δυνατό ματς και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα, με 2-0 στο 3’ χάρις σε ένα καλάθι του Γουναρίδη, ενώ ήταν μπροστά και με 8-3 στο 6’, με τον Τσόλα να έχει ήδη δύο εύστοχα τρίποντα σε εκείνο το σημείο. Οι Cava Boys αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 10-10 στο 9’, με δίποντο από τον Ράπτη, ενώ η 1η περίοδος τελείωσε με τους Saronic Hornuts να προηγούνται με 12-10, έπειτα από 2/2 βολές του Βρυώνη.
Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και έτσι βρέθηκαν μπροστά με +8 στο 16’, με 21-13, έπειτα από μία εύστοχη βολή του Γουναρίδη. Οι Cava Boys πλησίασαν μέχρι και στους 3 πόντους, αφού μείωσαν σε 23-20 στο 19’, με ένα λέι απ, που πέτυχε ο Δαβιδέλης. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 25-20 υπέρ των Saronic Hornuts, με δίποντο από τον Παπαδόπουλο.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά μείωσαν σε 25-23 στο 22’ με τρίποντο που έβαλε ο Ζαχαρίου. Λίγο αργότερα, οι Cava Boys κατάφεραν και να ισοφαρίσουν με 2/2 βολές από τον Γιάννη Λαμπρόπουλο, που έκανε το 29-29 στο 26’. Οι Saronic Hornuts δεν έχασαν όμως το προβάδισμα και ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων, με σκορ 36-31.
Η μάχη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπως είναι φυσικό. Οι Cava Boys μείωσαν σε 38-37 στο 33’, έπειτα από δύο συνεχόμενα τρίποντα που πέτυχε ο Γιάννης Λαμπρόπουλος. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 42-37 στο 36’, με δίποντο από τον Παπαδόπουλο και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 42-39 στο 37’ με καλάθι του Στεριώτη. Εκεί όμως, ο Τσόλας πέτυχε μεγάλο τρίποντο και έκανε το 45-39 με ενάμιση λεπτό να απομένει για τη λήξη. Ο Αλέξης είχε 2/2 βολές και οι Cava Boys μείωσαν σε 45-41, αλλά οι Saronic Hornuts έφτασαν στη νίκη με 48-41, σκορ που διαμορφώθηκε με το έκτο τρίποντο του Τσόλα, συνολικά, στην εκπνοή του αγώνα.
MVP: Ξεκάθαρα πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Τσόλας, που έκανε τη διαφορά, έχοντας 20 πόντους (2/3β., 0/1δ., 6/11τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Καθοριστική συνεισφορά είχε και ο Γουναρίδης με 14 πόντους (3/5β., 4/8δ., 1/1τρ.), 9 ριμπάουντ (5αμ.-4επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά το τρίποντο του Τσόλα που έκανε το 45-39 με ενάμιση λεπτό να απομένει για το φινάλε, ήταν αυτό που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Saronic Hornuts.
Από τη μεριά των φιλοξενούμενων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ιωάννης Λαμπρόπουλος με 10 πόντους (4/5β., 0/2δ., 2/4τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.