Ένα πολύ ωραίο ματς, με έμφαση στην επίθεση έγινε την Τρίτη (09/05) στην Καισαριανή, όπου η Sun City Drink Team πήρε τη νίκη με 71-64 επί των Saronic Hornuts για την 1η αγωνιστική στο Atlas Summer League 2, στην περιφέρεια East. Σε γενικές γραμμές, παίχτηκε ένα ελεύθερο μπάσκετ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την πολύ καλή 3η περίοδο που έκαναν, αλλά και την κυριαρχία τους, στο κομμάτι των ριμπάουντ.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του ματς, με τον Γουβόπουλο για το 2-0 στο 1’, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 3-2 στο 2’ με μία βολή και ένα δίποντο του Τσοπουρίδη. Οι Saronic Hornuts ισοφάρισαν σε 5-5 στο 3’ με δίποντο του Κυριακόπουλου. Η Sun City Drink Team πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων, με 13-7 στο 5’ με 2/2 βολές του Τσοπουρίδη και τελικά ολοκλήρωσε την 1η περίοδο στο +5, με σκορ 20-15.
Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου αρχικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και σε διαφορά 8 πόντων με τον Λόη να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 23-15 στο 11’, αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση. Έτσι, με 10-0 σερί προηγήθηκαν με 25-23 στο 14’ με τρίποντο από τον Κυβρικοσαίο. Η Sun City Drink Team ισοφάρισε σε 29-29 στο 16’ με δίποντο του Λόη, αλλά οι Saronic Hornuts έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 35-31.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δυνατά και επέβαλλαν τον ρυθμό τους, σταδιακά. Στο 22’ ισοφάρισαν σε 40-40 με τρίποντο από τον Λόη, με τους Saronic Hornuts να δυσκολεύονται να ανταπεξέλθει στο αμυντικό σκέλος. Η Sun City Drink Team ανέβασε τη διαφορά μέχρι και στους 8 πόντους, με 56-48 στο 29’ με τρίποντο που σημείωσε ο Νούσιος, ενώ τελείωσε την 3η περίοδο στο +6, με 56-50.
Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με τους Saronic Hornuts να «τρέχουν» ένα 5-0 σερί και να μειώνουν σε 56-55 στο 32’ με ένα τρίποντο και ένα δίποντο από τον Ορφανίδη. Η Sun City Drink Team έκανε όμως ένα καθοριστικό 9-0 σερί και προηγήθηκε με 65-56 στο 35’ με δίποντο του Λόη, ενώ έφτασε μέχρι και στο +14, με 71-57 στο 38’. Το τελικό σκορ ήταν 71-64 υπέρ των φιλοξενούμενων.
MVP: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Τσοπουρίδης, με 19 πόντους (5/8β., 7/19δ., 0/5τρ.) και 16 ριμπάουντ (12αμ.-4επ.), έχοντας επίσης, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Λόης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους (2/3β., 7/14δ., 2/4τρ.), 8 ριμπάουντ (4αμ.-4επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Πολύ σημαντικό στην τελική έκβαση του ματς, αποδείχθηκε το επί μέρους 25-15 υπέρ της Sun City Drink Team, στην 3η περίοδο, καθώς επίσης και το γεγονός ότι συνολικά οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν 16 παραπάνω ριμπάουντ (49 έναντι 33).
Για τη Sun City Drink Team, ο Αγγελόπουλος είχε επίσης 14 πόντους (4/5δ., 2/8τρ.), 5 ριμπάουντ (2αμ.-3επ.) και 1 κλέψιμο. Επίσης, «γεμάτο» ματς έκανε ο Τσόλιας με 7 πόντους (1/1β., 3/9δ., 0/2τρ.), 17 ριμπάουντ (12αμ.-5επ.), 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Όσο για τους Saronic Hornuts, κορυφαίος ήταν ο Ορφανίδης με 26 πόντους (1/2β., 8/14δ., 3/5τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Κυριακόπουλος πρόσθεσε 11 πόντους (4/10δ., 1/2τρ.), 3 ριμπάουντ (1αμ.-2επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Γουβόπουλος είχε 10 πόντους (5/10δ., 0/1τρ.), 3 ασίστ και 2 αμυντικά ριμπάουντ.