Τη δεύτερη νίκη τους, ύστερα από τρεις αναμετρήσεις, πέτυχαν οι Saronic Hornuts, οι οποίοι επικράτησαν της Σφεντόνας με 64-52 και πλέον έχουν ρεκόρ 2-1, έναντι του 1-2 των αντιπάλων τους. Το παιχνίδι αυτό, πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 1st Group της AtlasLeague 2 στην περιφέρεια North του ΟΑΚΑ.

Η 1η περίοδος, ήταν ουσιαστικά εκείνη που έκανε τη διαφορά σε αυτή την αναμέτρηση. Κι αυτό διότι οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι και έβγαλαν πολλούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Αρχικά προηγήθηκαν με 12-4 στο 5’, ενώ μόλις στο 8’ της αναμέτρησης, έφτασαν στο +16 (24-8). Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 24-10 υπέρ των Hornuts.

Η Σφεντόνα είναι πολύ έμπειρη ομάδα και ξεκίνησε την αντεπίθεσή της, βελτιώνοντας τις προσαρμογές της, στο αμυντικό κομμάτι. Σιγά-σιγά, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα και σε συγκεκριμένα μείωσε σε 24-15 στο 13’ και σε 25-19 στο 15’. Οι γηπεδούχοι βρήκαν όμως ένα ξέσπασμα και με 7-0 σερί, προηγήθηκαν με 32-19 στο 18’, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 34-22.

Οι Saronic Hornuts είχαν βάλει γερές βάσεις για να φτάσουν στη νίκη και συντηρούσαν το διψήφιο προβάδισμά τους, μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να μπουν ξανά στο ματς. Το σκορ ήταν 38-22 στο 22’, ενώ η μέγιστη τιμή του αγώνα, ήταν το +17 (48-31 στο 27’). Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 14 πόντους διαφορά (50-36).

Όσον αφορά στην 4η περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μπουν ξανά στον αγώνα, αλλά δεν είχαν ευστοχία σε σημαντικά σημεία του ματς, οπότε δεν κατέστη δυνατόν κάτι τέτοιο. Στο 36’, το σκορ ήταν 55-45 υπέρ των Saronic Hornuts, οι οποίοι έφτασαν εν τέλει στη νίκη με 64-52.

Οι νικητές είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και ειδικά στα τρίποντα, όπου σούταραν με 38,1% (8/21), ενώ οι ηττημένοι είχαν 25% (4/16) αντίστοιχα. Στα αξιοσημείωτα, το γεγονός ότι η Σφεντόνα είχε 6 ασίστ παραπάνω (σ.σ. 13 έναντι 7). Δύο παίκτες «τράβηξαν κουπί» για τους Saronic Hornuts. Ο Τσόλας είχε 22 πόντους (1/2β., 6/9δ., 3/8τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.) και 4 κλεψίματα, ενώ ο Ορφανίδης είχε 20 πόντους (3/4β., 4/7δ., 3/7τρ.) και 3 κλεψίματα. Για τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπαρδούτσος με 14 πόντους (7/12δ., 0/1τρ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Τσιβίογλου (11π., 4ρ., 3κλ.).