Έχοντας ένα εντυπωσιακό ντουέτο στην επίθεσή τους, οι Beasleys έφτασαν στη νίκη με 67-61 επί της Last Chance την Παρασκευή (16/06) στον ημιτελικό του Final-4 της AtlasLeague 2 που διεξάγεται στην Καισαριανή. Οι Άγγελος Καραγιαννίδης και Χάρης Ακαρέπης σκόραραν τους 47 από τους 67 πόντους των νικητών. Έτσι, οι πρώτοι της περιφέρειας South, απέκλεισαν εκείνους της West και πέρασαν στον τελικό της Κυριακής (18/06), όπου θα παίξουν με τους Kleious Warriors, για το ποιος θα αναδειχθεί ο πρωταθλητής της σεζόν. Θυμίζουμε ότι όλες οι ομάδες που είναι στην τετράδα, έχουν πάρει ήδη την άνοδο για την AtlasLeague 1.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 6-0 στο 2’ έπειτα από ένα δίποντο του Νικολάου και με 10-3 στο 4’ με ένα δίποντο του Γιώργου Νικολόπουλου. Στη συνέχεια, οι Beasleys ισορρόπησαν και μείωσαν τη διαφορά, με τη Last Chance να διατηρεί το προβάδισμα πάντως, έστω και με μόλις 1 πόντο διαφορά, με 16-15 στο φινάλε της 1ης περιόδου.
Οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά στο δεύτερο δεκάλεπτο και για αυτό είχαμε πολύ συχνές αλλαγές στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 17-16 στο 11’ με δίποντο του Άγγελου Καραγιαννίδη, αλλά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση και ανέκτησαν το προβάδισμα, όντας μπροστά με 26-21 στο 24’, χάρις σε ένα δίποντο του Παναγιώτη Νικολόπουλου. Στο 18’, οι Beasleys είχαν περάσει πάλι μπροστά με 35-31 με ένα τρίποντο του Ακαρέπη. Ακολούθησε 7-0 σερί της Last Chance, που προηγήθηκε με 38-35 στο 19’ με τρίποντο του Γιώργου Νικολόπουλου. Ωστόσο, οι Beasleys έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με τρίποντο του Γιάννη Καραγιαννίδη στην εκπνοή, για να ισοφαρίσουν σε 38-38.
Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην με την έναρξη του δευτέρου μέρους, αφού οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πολύ συγκεντρωμένοι. Έτσι, έκαναν αρχικά ένα σερί 8-0 για να προηγηθούν με 46-38 στο 22’ μετά από ένα δίποντο του Θεοφανάκη. Οι Beasleys είχαν το μομέντουμ και άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας να προηγούνται και με +14, με 60-46 στο 27’, με ένα δίποντο από τον Άγγελο Καραγιαννίδη, ενώ ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο στο +10 με 63-53.
Οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν στον αγώνα αυτό έχοντας μόλις από 6 διαθέσιμους παίκτες, οπότε υπήρξε κόπωση, που επηρέασε τις προσπάθειες όλων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός έπεσε και η αστοχία έκανε αισθητή την εμφάνισή της. Η Last Chance μείωσε σε 65-58 στο 33’ με τρίποντο από τον Σφογγάρη, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής. Έτσι, το τελικό σκορ ήταν 67-61 υπέρ των Beasleys.
Player Of The Game: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Άγγελος Καραγιαννίδης, που τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (2/2β., 9/15δ., 2/9τρ.), 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 36.
Παίκτης-Κλειδί: Για τους Beasleys πολύ σημαντικός ήταν και ο Ακαρέπης με 21 πόντους (3/3δ., 5/19τρ.) και 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.).
Που κρίθηκε το ματς: Η 3η περίοδος, όπου οι Beasleys είχαν επί μέρους σκορ 25-15, αποδείχθηκε κομβική, αφού οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και τελικά κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους. Επίσης, οι νικητές έλεγξαν τα ριμπάουντ, έχοντας 15 περισσότερα (52 έναντι 37), ενώ μέτρησε και το ότι ήταν πιο εύστοχοι στα δίποντα (19/39 με 48,7% έναντι 14/34 με 41,2%).
Από την πλευρά της Last Chance, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ανδρέικος με 18 πόντους (2/2β., 5/9δ., 2/4τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα και 2 ασίστ. Νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Παναγιώτης Νικολόπουλος (12π., 3/4β., 3/11δ., 1/4τρ., 12ρ., 5ασ., 3κλ.) και Γιώργος Νικολόπουλος (10π., 1/2β., 3/7δ., 1/4τρ., 12ρ., 7ασ.). Επίσης, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Κουσούλης (12π., 4/14τρ., 1ρ.).