Στο τελευταίο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής της South Atlas League II οι Skylarkers (12-9) υποδέχτηκαν το βράδυ της Δευτέρας στον Κορυδαλλό τους Cool Dynamic (11-10) και παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη και κατέλαβαν την τρίτη θέση (θα παίξουν με τους Forty Plus στην πρώτη φάση των playoffs) αφήνοντας τους Cool στην όγδοη για να τα βάλουν με τους Heat !

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο πνεύμα του παιχνιδιού και με τον Ράπτη (4π) και άμυνα από μπετόν αρμέ προηγήθηκαν με 8-0, ωστόσο οι αντίπαλοι τους μείωσαν με το τρίποντο του Τσαγγαρά σε 5-10 στα πρώτα δέκα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στη συνέχεια και με τους Παπαγεωργίου (7π) και ένα ακόμη τρίποντο του Τσαγγαρά προσπέρασαν, καθώς από την άλλη πλευρά σκόραρε ο Μπουλούμπασης (3) και οι Γρηγορόπουλος, Ατσόνιος και Ράπτης (από 2π), με το σκορ στο ημίχρονο να είναι στο 22-19.

Οι "Ουράνιοι" με τον Παπαγεωργίου (5π) να συνεχίσει να φορτώνει το αντίπαλο καλάθι  και τον Αλεξανδρή να σημαδεύει σωστά από τα 6.75 (3π) , μετά το 30-28 , διεύρυναν την απόσταση πέριξ των δέκα πόντων (37-28) στο τριαντάλεπτο.

Στην τελική ευθεία οι Skylarkers έφτασαν το σερί τους στο 23-0 και καθάρισαν τη "μπουγάδα" με τον ασταμάτητο Παπαγεωργίου (10π) ενώ οι κουρασμένοι Cool πέτυχαν μόλις 6 πόντους (Αγγούριας 4) με το τελικό 60-34 να είναι απόλυτα δίκαιο !

Τα στατιστικά αποδίδουν την παρουσία των ομάδων στο γήπεδο . Οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (δίποντα 42-26%, τρίποντα 32-5%, βολές 50-41%). Υστέρησαν στα ριμπάουντ (42-55), μοίρασαν περισσότερες ασιστ (15-10), έκαναν πιο πολλά κλεψίματα (15-8) και υπέπεσαν σε λιγότερα λάθη (12-20).

Mvp αναδείχθηκε ο Θοδωρής Παπαγεωργίου έχοντας 22 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Για τους ηττημένους πιο αποδοτικός ήταν ο Ιάκωβος Ράπτης με 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη.

Κλειδί της αναμέτρησης ήταν ο Σπύρος Τσαγγάρης που κατέγραψε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε με το κρεσέντο των νικητών στα τελευταία 15 λεπτά !