Σ' ένα παιχνίδι με χαμηλόσ κορ που επικράτησαν οι άμυνες οι Skylarkers κατάφεραν να πάρυν το ροζ φύλλο απέναντι στην Tinder Bologna κυρίως χάρη στο ξέσπασμα τους επιθετικά στο τελευταίο 7λεπτο του αγώνα με τελικό σκορ 44-31.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Skylarkers προηγήθηκαν 6-0 με Πραγιάννη και Μπουλουτσίκο.Η Tinder απάντησε με 5-0 για το 6-5 με Γκέγκιο και Μπούσγο.Οι γηπεδούχοι με νέο 6-0 αύξησαν τη διαφορά στους 7 (12-5) με Τερζή κι Αλεξανδρή που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Με τρίποντο του Καπαρέλου στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά (15-5) για ν' ακολουθήσει σερί 11-0 από την Tinder και να προσπεράσει μ' ένα πόντο (15-16) με τους Καλαμάκη,Γκέγκιο,Μπούσγο και Παπαλουκά να σκοράρουν.Με σερί 5-0 οι Skylarkers προσπέρασαν εκ νέου με 4 (20-16) για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 20-19 με τρίποντο του Γκέγκιου.

Πολύ χαμηλή παραγωγικότητα στο τρίτο δεκάλεπτο και για τις δύο ομάδες με τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με σκορ 22-23 με Μπούσγο και Καλαμάκη και την περίοδο να κλείνει στην ισοπαλία (25-25) με τρίποντο του Πραγιάννη και δίποντο του Μυριντζή.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (28-27) με τους Καπαρέλο και Γκέγκιο να σκοράρουν.Σ' εκείνο το σημείο οι Skylarkers ανέβασαν ταχύτητα στην επίθεση τους και ξέφυγαν με 7 (36-29) με Καπαρέλο κι Αραούζο και ουσιαστικά δε ξαναπειλήθηκαν στο ματς.Η διαφορά ανέβηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα στους 13 (44-31) χάρη στα τρίποντα του Τερζή και του Καπαρέλου.

MVP του αγώνα ο Καπαρέλος που σημείωσε 12 πόντους με 4 τρίποντα.