Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Soupa Stars κατάφεραν να πάρουν σημαντική νίκη επί της Χαβαλένθια by PwC με 69-65 την Τρίτη (24/01) στο κλειστό της Καισαριανής. Επρόκειτο για μία αναμέτρηση που αφορά στη 12η αγωνιστική της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East, με τους νικητές να έχουν ρεκόρ 9-2 και να παραμένουν στη 2η θέση, μαζί με το Risko, ενώ οι ηττημένοι έχουν πλέον ρεκόρ 4-7 και έτσι βρίσκονται στην 7η θέση. Στους Soupa Stars πιστώνεται και το γεγονός ότι κέρδισαν με μόνο 6 διαθέσιμου παίκτες.

Από την αρχή φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν αμφίρροπο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-3 στο 3’, μετά από δίποντο του Γραμματικόπουλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 9-8 στο 5’, με τρίποντο του Μακρή. Με τον Δημητράτο να έχει ήδη 7 πόντους, οι Soupa Stars τελείωσαν την 1η περίοδο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα με 3 πόντους, με σκορ 15-12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με διάθεση να ξεφύγουν στο σκορ. «Τρέχοντας» ένα επί μέρους σκορ 9-2. Βρέθηκαν να προηγούνται για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά, με 24-14 στο 13’, έπειτα από δίποντο που σημείωσε ο Μεσεδάκης. Η Χαβαλένθια αντέδρασε και μείωσε σε 28-24 στο 17’, μετά από τρίποντο του Χάρη, ωστόσο οι Soupa Stars έκαναν καλύτερο φινάλε και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 9 πόντων (35-26).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορούν να πάνε σε διψήφιες διαφορές. Μάλιστα, στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, η Χαβαλένθια μείωσε σε 42-38 στο 27’, με δίποντο που πέτυχε ο Τζίγκος, με την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται εν τέλει, με σκορ 46-42 υπέρ των Soupa Stars.

Ακολούθησε μάχη μέχρι τέλους, στην 4η περίοδο. Η Χαβαλένθια μείωσε σε 46-45 στο 31’ με τρίποντο του Μακρή και ισοφάρισε σε 50-50 στο 34’ με δίποντο του Χάρη, ενώ πέρασε και μπροστά με 53-50 στο 35’, με νέο τρίποντο του Μακρή. Εκεί όμως, ήρθε τρίποντο και φάουλ, με τον Ποταμίτη να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους με 54-53 και άμεσα ο Δημητράτος με νέο γκολ-φάουλ, έκανε το 57-53 στο 36’. Στα 14’’ πριν τη λήξη, ο Λουλούδης με τρίποντο και φάουλ μείωσε από πλευράς φιλοξενούμενων σε 67-65. Ο Δημητράτος έκανε το 68-65 με 1/2 βολές στα 12’’. Ο Μακρής αστόχησε σε τρίποντο στα 5’’ και ο Δημητράτος με 1/2 βολές στα 3’’ πριν από τη λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 69-65 υπέρ των Soupa Stars.

MVP: Ο Δημητράτος έπαιξε στα όρια του τριπλ-νταμπλ, έχοντας 22 πόντους (7/11β., 6/10δ., 1/6τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, με 26 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μεσεδάκης με 16 πόντους (1/4β., 6/12δ., 1/3τρ.) και 17 ριμπάουντ, έχοντας επίσης 1 ασίστ, 1 τάπα και 24 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, με τους Soupa Stars να έχουν συνολικά 78 Efficiency, έναντι 72 των αντιπάλων τους.

Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Ποταμίτης (15π., 6ρ., 3ασ., 1κλ.).

Από τη μεριά των ηττημένων, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν οι Μακρής (15π., 9ρ., 4ασ., 1κλ., 1τάπ.) και Χάρης (12π., 4ρ., 1ασ., 1κλ.).

Σε ομαδικό επίπεδο, οι Soupa Stars πέτυχαν περισσότερες βολές (12/26 έναντι 6/11) και περισσότερα δίποντα (21/41 έναντι 16/45) από τη Χαβαλένθια by PwC, η οποία σκόραρε 4 παραπάνω τρίποντα (9/35 έναντι 5/21). Αξιοσημείωτο είναι το ότι υπήρξε σχεδόν απόλυτη ισορροπία συνολικά στα ριμπάουντ (47 η Χαβαλένθια και 46 οι Stars), αλλά οι νικητές κυριάρχησαν στα αμυντικά (41 έναντι 30) και οι ηττημένοι στα επιθετικά (17 έναντι 5).