SOUTHERNS και TRELAKERS αναμετρήθηκαν στην πρώτη φάση του Atlascup, με τους TRELAKERS να παίρνουν τη νίκη με 53-48 χάρη στο πολύ καλό τους 2ο και 3ο δεκάλεπτο.

Η πρώτη περίοδος ήταν αμφίρροπη, με τους TRELAKERS να την κατακτούν με 11-12. Στο 2ο δεκάλεπτο οι SOUTHERNS μπήκαν πιο δυνατά, προηγήθηκαν με 19-14, αλλά οι TRELAKERS με ένα εντυπωσιακό σερί 2-12, ανέτρεψαν το -5 και το έκαναν +5 στο ημίχρονο (21-26).

Στα πρώτα 6 λεπτά της 3ης περιόδου οι TRELAKERS αύξησαν την διαφορά και με δύο σερί τρίποντα του εξαιρετικού Σγουρού, την έφτασαν στο +14 (24-38). Σε εκείνο το σημείο οι SOUTHERNS προσπάθησαν να μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό την διαφορά και τα κατάφεραν (31-40) μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, οι TRELAKERS κράτησαν σχετικά εύκολα την διαφορά και μόνο στο τελευταίο λεπτό "απειλήθηκαν" μετά από τρίποντο του Σιγάλα (48-51) 48" πριν την λήξη, όμως στην επόμενη επίθεση ο Τσικνιδής με σουτ δύο πόντων από την γραμμή των ελευθέρων βολών, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (48-53).

Για τους νικητές, ο Βαρθαλίτης ήταν καταπληκτικός στις δύο ρακέτες (16π - 13ρ), ο Σγουρός ήλεγχε το τέμπο σε όλη την διάρκεια του αγώνα (αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά) έχοντας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Αλεξόπουλος σκόραρε 14 πόντους (κυρίως στο πρώτο ημίχρονο) και ο Τσουκνιδής πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ.

Για τους SOUTHERNS ο Σιγάλας πέτυχε 20 πόντους, ο άχαστος Τσέκας είχε 12 (5/5 διπ. & 2/2 βολ.) με 8 ριμπάουντ και ο Μανίκας είχε 13 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Στα συνολικά στατιστικά, οι νικητές είχαν 41,7% στις βολές, 41,4% στα δίποντα, 0% στα τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ (24 επ. - 18 αμ.), ενώ επίσης είχαν 9 ασίστ, 15 κλεψίματα και 15 λάθη.

Οι ηττημένοι είχαν 60% στις βολές, 40% στα δίποντα, 21,4% στα τρίποντα, μάζεψαν 33 ριμπάουντ (26 επ. - 7 αμ.), ενώ επίσης είχαν 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 19 λάθη.

Που κρίθηκε το παιχνίδι : Στο εντυπωσιακό ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου των TRELAKERS.