Για την πρεμιέρα της South-West Summer Atlas League I οι Elitήριοι (6-13) συνάντησαν τους γνώριμους τους Kavlanta Hawks το βράδυ της Πέμπτης στο Ίλιον και μετά από μια σαραντάλεπτη μάχη με αρκετές εναλλαγές στο σκορ πήραν το ροζ φύλλο χάρη στην πιο ψύχραιμη διαχείριση των τελευταίων φάσεων.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρχικά καλύτεροι, καθώς με σερί 11-0 και τον Παπαρίζο (9) να δείχνει ανίκητος προηγήθηκαν με διαφορά 8 πόντων και παρά την προσπάθεια του Μπαϊράμι (4π) από την άλλη πλευρά ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με 8-14.

Οι Hawks διατήρησαν τον έλεγχο της κατάστασης και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παπαρίζος συνέχισε τη δουλειά του με 5 πόντους μαζί με τους Μανώλη (4) και Ράββα (3), ενώ οι αντίπαλοι τους βρήκαν σκορ στο ζωγραφιστό απο΄τον Κεκεμπάνο (6π) μένοντας κοντά (25-30) στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος είχε δύο όψεις. Αρχικά τα "Γεράκια" πήγαν στο +10 χάρη στους Ξενάκη (6) και Ράββα (4) και κάπου εκεί εμφανίστηκε ο Γιάτσε ! Σκόραρε 11 πόντους και 3 σερί τρίποντα και παρέα με τον Μπέλι (4π) οι Elitήριοι όχι μόνο ισορρόπησαν αλλά και προσπέρασαν με 42-41 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελική ευθεία είχαμε μάχη κατοχή με κατοχή. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς πηγαίνοντας σε φινάλε γκραν κινιόλ. Ο Κωνσταντινάκος και ο Γιάτσε βρήκαν στόχο από τα 6.75, αλλά η παρέα του Μητσάνη χάρη στους Παπαρίζο (7), Ξενάκη (4) και Λαδά (3) πέρασε μπροστά με 55-57. Εκεί όμως μίλησε ο Μπαϊράμι (7π). Με 1/2 βολές αρχικά και με λέι απ, έβαλε μπροστά τους Elitήριους, που με τις βολές του Λαμπρόπουλου σφράγισαν την πρώτη τους νίκη με το τελικό 60-57 !

Τα ομαδικά στατιστικά καταδεικνύουν το χαρακτήρα ενός ντέρμπι. Οι νικητές ήταν καλύτεροι στα τρίποντα (29-16%), παρά σε βολές (45-53%) ή δίποντα (36-37%). Υστέρησαν στα ριμπάοντ (38-47), μοίρασαν παραπάνω τελικές πάσες (16-11), έκαναν λιγότερα κλεψίματα (7-11), πιο πολλά μπλοκ (3-0) και υπέπεσαν σε περισσότερα λάθη (18-14).

MVP αναδείχθηκε ο Χρήστος Μπαϊράμι με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 2 λάθη. Καλύτερος των ηττημένων και πρώτος σκόρερ με double double ήταν ο Γιάννης Παπαρίζος έχοντας 23 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Κλειδί της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Κεκεμπάνος. Είχε 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 μπλοκ και 1 λάθος. Σημαντικός επίσης με τα τρίποντα του ήταν ο Αντώνης Γιάτσε με 16 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 3 λάθη.

Το ματς κρίθηκε στην αντίδραση των νικητών όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά και στις τελευταίες φάσεις.