Ένα παιχνίδι υψηλού επιπέδου έγινε το Σάββατο (20/05) στο κλειστό της Καισαριανής, με τους Only Fans να παίρνουν τη νίκη με 75-67 επί της LP Clinic 75-67, για την 1η αγωνιστική στην περιφέρεια North-East της Atlas Summer League 1. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ δυνατό δεύτερο ημίχρονο και γύρισαν το ματς, ενώ ο Κοτσίφης «ντύθηκε» Στεφ Κάρι, με συνέπεια να τελειώσει το παιχνίδι με 26 πόντους και 8 εύστοχα τρίποντα (8/14 με 57,1%).
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα του ματς, πετυχαίνοντας και το πρώτο καλάθι με τον Κώνστα για το 2-0 στο 1’. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο ίδιο λεπτό με καλάθι του Λαζαρέτου, ενώ η LP Clinic προηγήθηκε με 6-2 στο 3’ μετά από δίποντο του Χαραλαμπίδη και με 12-7 στο 7’ με ένα επίσης δίποντο από τον Μεντζέλο. Οι Only Fans μείωσαν σε 12-11 στο 8’ με δίποντο του Κοντογιάννη, αλλά η 1η περίοδος έληξε με την LP Clinic να κρατάει το προβάδισμα, με σκορ 14-13.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 15-14 στο 11’ με καλάθι του Μαμμά, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα με 18-15 στο 12’ με 2/2 βολές του Μεντζέλου. Οι Only Fans ισοφάρισαν σε 20-20 στο 13’, έπειτα από ένα τρίποντου που πέτυχε ο Καλαποθάκος, αλλά στη συνέχεια η LP Clinic πάτησε… γκάζι και έφτασε να προηγείται μέχρι και με 9 πόντους διαφορά, με 31-22 στο 25’ με 2/2 βολές του Χαραλαμπίδη. Αν και οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο, σε 34-33 στο 18’ με μία εύστοχη βολή του Φιλιππή, η LP Clinic έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +7, με σκορ 40-33.
Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τρίποντο με τον Μακρυγιάννη στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και προηγήθηκαν με 43-33 στο 21’, αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές και βρήκαν ρυθμό, με αποτέλεσμα «τρέξουν» ένα επί μέρους σκορ 16-5 και να προηγηθούν με 49-48 στο 25’ μετά από ένα από τα πολλά τρίποντα του Κοτσίφη. Η LP Clinic πήρε ξανά το προβάδισμα με 50-49 στο 26’ με καλάθι του Χαραλαμπίδη, αλλά οι Only Fans είχαν το «μομέντουμ» και ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με +7, με σκορ 57-50.
Μάλιστα, συνέχισαν το σερί τους και στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο 10-0 συνολικά και όντας μπροστά με 59-50 στο 31’ με δίποντο από τον Φιλιππή, ενώ προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους διαφορά, με 66-55 στο 35’ με δίποντο του Λαζαρέτου. Η LP Clinic έδειξε την ποιότητά της, αφού μείωσε στο καλάθι και μπήκε ξανά στο ματς, με τον Κώνστα να βάζει δύο σερί τρίποντα και το σκορ να γίνεται 69-67 στο 38’. Τελικά, οι Only Fans πήραν τη νίκη, κλείνοντας τον αγώνα με 6-0 σερί, με ένα τρίποντο του Κοτσίφη και συνολικά τρεις βολές του Φιλιππή, για το τελικό 75-67 υπέρ τους.
MVP: Ξεκάθαρα ο Κοτσίφης ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά, έχοντας 26 πόντους (1/2δ., 8/14τρ.), 2 ασίστ, 1 αμυντικό ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
Παίκτης-Κλειδί: Φοβερό ματς έκανε ο Κοντογιάννης, έχοντας νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους (5/8δ., 1/3τρ.), 10 ριμπάουντ (6αμ.-4επ.), 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Σίγουρα στις λεπτομέρειες. Σημαντική ήταν η 3η περίοδος με τους Only Fans να κάνουν 24-10 επί μέρους σκορ και από το εις βάρος τους, 40-33 στην ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, να είναι μπροστά με 57-50 στο 30’ και να παίρνουν ψυχολογία. Επίσης, οι νικητές έβαλαν 6 περισσότερα τρίποντα (11/29 με 37,9% έναντι 5/23 με 21,7%).
Για τους Only Fans, διψήφιος ήταν και ο Φιλιππής με 12 πόντους (5/9β., 2/6δ., 1/6τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.) και 5 ασίστ, ενώ αξίζει να επισημανθεί το σπουδαίο ματς που έκανε ο Λαζαρέτος (9π., 1/2β., 4/8δ., 16ρ., 4ασ., 1τάπ.).
Από τη μεριά της LP Clinic συνολικά… πέντε παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων! Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κώνστας με 16 πόντους (0/4β., 5/11δ., 2/4τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ και 1 ασίστ. Νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Παπαδημητρίου με 13 πόντους (3/4β., 5/13δ.), 17 ριμπάουντ (8αμ.-9επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Χαραλαμπίδης προσέφερε 12 πόντους (4/5β., 4/11δ., 0/1τρ.), 8 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 τάπα. Ο Μεντζέλος είχε 12 πόντους (2/2β., 5/9δ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.), 3 κλεψίματα και 1 ασίστ. Τέλος, ο Μακρυγιάννης είχε 11 πόντους (1/2β., 2/3δ., 2/9τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.