Έχοντας απέναντί τους, μία αρκετά ποιοτική ομάδα, οι K9 Bulls έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και πήραν μία πολύ άνετη νίκη την Κυριακή (28/05) στο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας τους Only Fans με το άκρως πειστικό 83-55. Το παιχνίδι αυτό αφορούσε στη 2η αγωνιστική της περιφέρειας North-East στην Atlas Summer League 1 και πλέον οι «Ταύροι» έκαναν το «2 στα 2», έχοντας ρεκόρ 2-0, ενώ οι αντίπαλοί τους, υποχώρησαν στο 1-1.
Αρχικά πάντως, οι Only Fans προηγήθηκαν με 3-0 στο 2’ με τρίποντο του Σανάι, με τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 5-3 στο 4’ με 3/3 βολές του Κουλέτση και ένα τρίποντο του Μαντά. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 5-5 στο ίδιο λεπτό, με καλάθι του Σανάι και στη συνέχεια οι K9 Bulls επέβαλλαν τον ρυθμό τους, για να προηγηθούν με 20-9 στο 9’, μετά από ένα δίποντο του Καλογεράκου, ενώ ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο στο +6, με σκορ 20-14.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Only Fans μείωσαν σε 20-16 στο 11’ με ένα καλάθι που σημείωσε ο Φιλιππής, ωστόσο οι «Ταύροι» πήραν τα πάνω τους και «έτρεξαν» ένα 19-0 σερί, για να προηγηθούν με 39-16 στο 17’, φτάνοντας μέχρι και στο +24 στο 19’, με 42-18, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Μαντάς. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους K9 Bulls να είναι μπροστά με 44-21.
Περνάμε στο δεύτερο μέρος, όπου οι Only Fans θέλησαν να μειώσουν και το έκαναν αρχικά, σε 44-24 στο 21’ με ένα τρίποντο από τον Φιλιππή. Μετά όμως, οι «Ταύροι» συνέχισαν απτόητοι να σκοράρουν συνεχώς και να ανεβάζουν τον δείκτη του σκορ μέχρι και στους 29 πόντους, με 56-27 στο 24’, έπειτα από ένα δίποντο που πέτυχε ο Κουλέτσης, ενώ η 3η περίοδος τελείωσε με 70-41 υπέρ των K9 Bulls, με ένα απίστευτο τρίποντο buzzer beater από τον Καλογεράκο, με ταμπλό ακριβώς στην εκπνοή.
Ήταν σαφές ότι τα πάντα είχαν κριθεί, οπότε το μόνο που απέμενε να γίνει γνωστό, ήταν η διαφορά με την οποία και θα τελειώσει αυτό το ματς. Οι Only Fans μείωσαν σε 70-44 στο 31’, αλλά δεν μπορούσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Αντίθετα, οι K9 Bulls έκλεισαν το παιχνίδι, κερδίζοντας με 28 πόντους διαφορά, με το τελικό σκορ να είναι το υπέρ τους, 83-55.
MVP: Ο Πριτσιούλης έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ, έχοντας 16 πόντους (1/2β., 3/4δ., 3/8τρ.), 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 ριμπάουντ (2αμ.-2επ.) και το καλύτερο Efficiency με 23.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Μαντάς ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους (6/9δ., 2/8τρ.), 4 ασίστ και 2 αμυντικά ριμπάουντ.
Που κρίθηκε το ματς: Η αναλογία ασίστ/λαθών δείχνει ξεκάθαρα, τη διαφορά των δύο ομάδων στο παιχνίδι αυτό. Οι K9 Bulls έδωσαν 27 τελικές πάσες και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι Only Fans μοίρασαν 10 ασίστ και είχαν σχεδόν διπλάσια λάθη, με 19.
Για τους K9 Bulls, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Καλογεράκος, με 11 πόντους (4/7δ., 1/4τρ.), 1 αμυντικό ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Κουλέτσης με 10 πόντους (4/6β., 3/5δ.), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 τάπα.
Από τη μεριά των Only Fans, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σανάι με 19 πόντους (2/2β., 4/10δ., 3/8τρ.), 3 ριμπάουντ (1αμ.-2επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ ο Φιλιππής προσέφερε 17 πόντους (4/6δ., 3/7τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ αλλά είχε ως μελανό σημείο τα 8 λάθη.