Στο πλαίσιο του Atlas Summer League 1 η LP Clinic αναμετρήθηκε με τους K9 BC! Το παιχνίδι ήταν με εξαίρεση το 1ο δεκάλεπτο μονόπλευρο. Οι K9 επέβαλλαν τον ρυθμό τους, ξέφυγαν στο σκορ και πήραν με εύκολη νίκη με σκορ 54-84!

Ισορροπημένο και ανταγωνιστικό ήταν το 1ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες έπαιξαν ωραίο μπάσκετ. Είδαμε τρεξίματα, σκληρές άμυνες και ορθά σουτ. 18-22 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Κ9 να δημιουργούν μια διαφορά 4 πόντων υπέρ τους! Για την LP 7 πόντους είχε ο Λειβαδίας και 6 ο Τσαλής. 8 είχε ο Πριτσιούλης και 6 ο Μαρούλης για τους προπορευόμενους.

Η ζημιά για τους γηπεδούχους έγινε στην 2η περίοδο. Οι Κ9 πάτησαν το πόδι στο γκάζι, εκτόξευσαν την διαφορά στους 22 πόντους και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι. 7-25 ήταν το επιμέρους σκορ. Για την LP ο Μακρυγιάννης έβαλε 1 τρίποντο. 10 είχε ο Γκορέζης και 7 ο Μαρούλης για τους Κ9.

Η LP Clinic αντέδρασε στο 3ο δεκάλεπτο. Με πάθος και πλάνο πέτυχε 23 πόντους, ενώ δέχθηκε 18. Έτσι, μείωσε την διαφορά στους 18. 9 πόντους έβαλε ο Τσαλής, 8 ο Μεντζέλος και 5 ο Μακρυγιάννης. 3 τρίποντα πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Πριτσιούλης, ενώ 6 πόντους έβαλε ο Γιαννάκος.

Η διαφορά ξέφυγε περισσότερο στην 4η περίοδο, φτάνοντας τους 30 πόντους. Το τελικό σκορ ήταν 54-84 με τους Κ9 να δείχνουν τα δόντια τους. Οι απουσίες και η έλλειψη αλλαγών στοίχισε στην LP Clinic. Για τους νικητές 7 πόντους είχε ο Κουλέτσης και από 4 Γκορέζης και Γκίνης. 2 καλάθια έβαλε για τους ηττημένους ο Μεντζέλος.

Mvp του αγώνα ήταν ο Α. Μαρούλης με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ (6-3), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 21 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ε. Τσαλής με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ (5-3), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 28 λεπτά αγώνα!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Μ. Πριτσιούλης με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ (7-1), 2 ασίστ, 1 κλεψίμο και 2 λάθη σε 27 λεπτά συμμετοχής!