Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι επιθέσεις και ο Θωμάς Δημητρός έκανε φοβερά πράγματα, δηλαδή τριπλ-νταμπλ (33π., 15ρ., 10ασ.), η EuroXXSummer έκανε το «3 στα 3», αφού νίκησε και την Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ με 74-71 το Σάββατο (10/06) στο ΟΑΚΑ. Πρόκειται για ένα παιχνίδι που αφορά στην 3η αγωνιστική της περιφέρειας North-East της Atlas Summer League 1, ενώ οι νικητές παρέμειναν αήττητοι, με ρεκόρ 3-0. Από την άλλη μεριά, οι ηττημένοι είναι στο 0-3, αλλά αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γιατί τελείωσαν το ματς με 4 παίκτες στα τελευταία 7 λεπτά του αγώνα, μιας και αποχώρησε με τραυματισμό ο Παλαμάρης και δεν υπήρχε αλλαγή.
Από το τζάμπολ φάνηκε ότι το ματς θα είχε συγκινήσεις, μιας και οι δύο ομάδες άλλαξαν πολλές φορές το προβάδισμα. Αρχικά, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’ με καλάθι του Χρόνη, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά με 8-3 στο 2’ έπειτα από τρίποντο που σημείωσε ο Τζουρτός. Η Πέρα Κλουμπ ανέκτησε το προβάδισμα και ήταν μπροστά με 24-19 στο 9’ με δίποντο από  τον Καναβό, αλλά η 1η περίοδος έληξε με την EuroXXSummer να κάνει σερί 5-0 και να ισοφαρίζει έτσι σε 24-24.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι επιθέσεις δεν ήταν σε τόσο υψηλό επίπεδο, αλλά και πάλι οι δύο ομάδες έβρισκαν τρόπους για να είναι σταθερά ανταγωνιστικές. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 32-26 στο 13’ με τρίποντο από τον Θωμά Δημητρό, αλλά και με 37-30 στο 15’ με δίποντο από τον Σφικάκη. Η Πέρα Κλουμπ μείωσε σε 39-37 στο 19’ μετά από ένα δίποντο του Παλαμάρη και τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την EuroXXSummer να προηγείται με 41-39.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 41-41 στο 21’ με δίποντο του Αντύπα και τελικά πέρασαν ξανά μπροστά με 50-49 στο 27’, χάρις σε ένα δίποντο του Βαρθολομαίου. Η EuroXXSummer αντέδρασε και προηγήθηκε με 55-52 στο 28’, μετά από ένα τρίποντο που έβαλε ο Τζουρτός, αλλά η 3η περίοδος τελείωσε με την Πέρα Κλουμπ να είναι μπροστά με 57-55.
Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, αρχικά η Πέρα Κλουμπ βρέθηκε μπροστά με 60-57 με τρίποντο του Παλαμάρη, ο οποίος όμως σχεδόν αμέσως τραυματίστηκε στο 33’ και η ομάδα του, έμεινε με τέσσερις παίκτες για τα τελευταία 7 λεπτά. Έγινε μάχη παρόλα αυτά, οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς το προβάδισμα και τελικά η EuroXXSummer νίκησε με το τελικό σκορ να είναι 74-71.
MVP: Απίστευτο τριπλ-νταμπλ έκανε ο Θωμάς Δημητρός, έχοντας 33 πόντους (1/1β., 10/17δ., 4/16τρ.), 15 ριμπάουντ (11αμ.-4επ.), 10 ασίστ, 4 κλεψίματα και 42 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Τζουρτός βοήθησε σε πολλούς τομείς, έχοντας 18 πόντους (1/1β., 1/3δ., 5/13τρ.), 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.) και 2 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Προφανώς στις λεπτομέρειες. Σίγουρα, το γεγονός ότι ο Θωμάς Δημητρός ήταν ασταμάτητος, έπαιξε τον ρόλο του και σίγουρα το γεγονός ότι η Πέρα Κλουμπ έμεινε με 4 παίκτες στα τελευταία 7 λεπτά του παιχνιδιού. Από στατιστικής άποψης, η EuroXXSummer έβαλε 6 παραπάνω τρίποντα (11/40 με 27,5% έναντι 5/34 με 14,7%).
Αξίζει να αναφέρουμε ότι η EuroXXSummer είχε και τρίτο παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, που ήταν ο Συριανός με 11 πόντους (1/1β., 5/14δ., 0/1τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Όσον αφορά στην Πέρα Κλουμπ, ο Παλαμάρης είχε προλάβει πριν τραυματιστεί, να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους (0/3β., 10/12δ., 1/6τρ.), 10 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Χρόνης είχε επίσης νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (2/2β., 3/4δ., 3/14τρ.), 13 ριμπάουντ (12αμ.-1επ.), 3 κλεψίματα και 2 ασίστ. Ο Βαρθολομαίος προσέφερε 11 πόντους (1/2β., 5/10δ., 0/3τρ.), 5 ασίστ και 3 αμυντικά ριμπάουντ. Διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Καναβός με 10 πόντους (4/5β., 3/7δ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.