Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Atlas Summer League 1 (north-east) η Κ9 BC αναμετρήθηκε με  την EuroxxSummer. Το παιχνίδι ήταν υψηλών ταχυτήτων και καλής ποιότητας. 80-71 ήταν το τελικό σκορ με την Κ9 να παραμένει πρώτη και αήττητη στον όμιλο της!

Μια διαφορά 9 πόντων δημιούργησε η Κ9 στο 1ο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά από το 1ο λεπτό. Υπήρξαν πολλά τρεξίματα, αιφνιδιασμοί, αλλά και σκληρές άμυνες. 29-20 ήταν το επιμέρους σκορ με την Κ9 να τρέχει 1 σερί 10-0 στα τελευταία λεπτά! Για την Κ9 κουπί τράβηξαν οι Πριτσιούλης και Καλατζής που είχαν έκαστος από 9 πόντους. 7 είχε ο Δημητρός και 6 ο Ζαχαρόπουλος για τους φιλοξενούμενους.

Η διαφορά αυξήθηκε και άλλο στην 2η περίοδο. Το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του, αλλά η Κ9 βρήκε τον τρόπο να φτάσει στο +12. Η EuroxxSummer δεν μπόρεσε να αποδώσει επιθετικά, έχασε πολλά σουτ και βρέθηκε αρκετά πίσω! Για την Κ9 BC 10 σερί πόντους έβαλε ο Μαρούλης. 6 είχε ο Ζαχαρόπουλος για τους φιλοξενούμενους.

Η διαφορά έπεσε στους 9 στο 3ο δεκάλεπτο. Μπορεί η EuroxxSummer να έμεινε σε 1 σημείο πίσω και με 15 πόντους, αλλά δεν τα παράτησε. Με ορθό πλάνο, πάθος και ενέργεια κατάφερε να μειώσει στους 9. Η Κ9 έμεινε από ανάσες και άρχισε να χάνει την διαφορά υπέρ της. 21-25 ήταν το επιμέρους σκορ. Από 6 πόντους πέτυχαν Καλατζής και Μαρούλης για τους γηπεδούχους. Για την EuroxxSummer 15 πέτυχε ο Δημητρός. 6 είχε ο Τεντέσκυ Ε.

Η 4η περίοδος ήταν ιδιαίτερη. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (4 πόντοι), αλλά στο crunch time η Κ9 BC πάτησε το πόδι στο γκάζι έστειλε την διαφορά στους 11 και «καθάρισε» το παιχνίδι. 80-71 ήταν το τελικό σκορ. Για τους νικητές στην περίοδο (16-15) 3 καλάθια πέτυχε ο Καλατζής και 2 ο Μαρούλης. 8 πόντους έβαλε για τους ηττημένους ο Τζούρτος.

Mvp του αγώνα ήταν ο Α. Μαρούλης με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ (0-3), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 29 λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γ. Ζαχαρόπουλος με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο παράγοντα Χ ήταν ο Μ. Πριτσιούλης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ (5-1), 5 ασίστ και 1 λάθος σε 22 λεπτά αγώνα!

Το παιχνίδι κρίθηκε από την ευστοχία της Κ9 BC, αλλά και από την εμπειρία της!