Την 1η θέση της κανονικής σεζόν εξασφάλισαν οι Janitors μετά από τη νίκη τους, με 78-60 κόντρα στους K9 BC την Πέμπτη (22/06) στο ΟΑΚΑ, για την 5η και τελευταία αγωνιστική στην περιφέρεια North-East της Atlas Summer League 1. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον το ίδιο ρεκόρ (4-1) και οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν την κορυφή πριν αρχίσουν τα Play Offs. Κι αυτό διότι ακόμα και με νίκη της EuroXXSummer απέναντι στους Only Fans, θα ευνοούνται στην τριπλή ισοβαθμία. Οι Janitors έπρεπε να κερδίσουν τουλάχιστον με +18 για να το εξασφαλίσουν αυτό και μαθηματικά και αυτό ακριβώς έκαναν και μάλιστα με καλάθι του Ιωαννίδη στην εκπνοή. Από τη μεριά τους, οι K9 BC που είχαν αρκετές ελλείψεις, θα τερματίσουν στην 3η θέση αν κερδίσει το ματς της, η EuroXXSummer, ή στη 2η θέση, αν νικήσουν οι Only Fans. Αξίζει να αναφέρουμε τα αποτελέσματα ανάμεσα στις τρεις ομάδες που πιθανόν θα τερματίσουν σε τριπλή ισοβαθμία: EuroXXSummer-Janitors 86-73, K9 BC-EuroXXSummer 80-71, K9 BC-Janitors 60-78. Οπότε πλέον η συνολική διαφορά πόντων ανάμεσα στις τρεις ομάδες, διαμορφώνεται ως εξής: Janitors: +5, EuroXXSummer: +4, K9 BC: -9.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες κινούνταν στα ίδια επίπεδα πάνω-κάτω, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 11-11 στο 6’, μετά από ένα τρίποντο του Γκορέζη. Μάλιστα, οι K9 BC πήραν και… κεφάλι στο σκορ με 17-15 στο 9’, χάρις σε ένα δίποντο του Μαρούλη. Ωστόσο, η 1η περίοδος τελείωσε με τους Janitors να είναι μπροστά με 18-17, αφού ο Παπούλιας ευστόχησε σε τρίποντο.
Περνάμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά σχετικά γρήγορα. Κι αυτό διότι στο 15’, ήταν μπροστά με 30-19, μετά από τρίποντο του Παπούλια. Η διαφορά πήγε και στους 13 πόντους, με σκορ 34-21 στο 17’, με ένα δίποντο που πέτυχε ο Σαρρής. Οι K9 BC μείωσαν σε 34-25 στο 19’ μετά από δίποντο του Γκορέζη, αλλά οι Janitors ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +16, με 41-25 χάρις σε buzzer beater τρίποντο που έβαλε ο Σαρρής.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι άρχισαν με ένα σερί 6-0 και μείωσαν σε 41-31 στο 22’, αλλά και σε 42-33 στο 23’ με ένα δίποντο που έβαλε ο Παππάς. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήγαν στο +13, με 46-33, αλλά οι K9 BC επέμειναν και πλησίασαν στους 5 πόντους, μειώνοντας σε 47-42 στο 27’. Παρόλα αυτά, οι Janitors δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και τελικά αύξησαν τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα, όντας μπροστά με 55-44 στο τέλος της 3ης περιόδου.
Πάμε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με +13, με 61-48 στο 33’, με δίποντο του Ρούσσου. Οι K9 BC μείωσαν σε 61-53 στο 35’ με δίποντο του Καλογεράκου, με ένα σερί 5-0, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο. Η διαφορά άνοιξε και πλέον οι Janitors κυνήγησαν το +18 που ήθελαν, για να εξασφαλίσουν την 1η θέση. Τελικά, το πέτυχαν με τον Ιωαννίδη να σκοράρει στην εκπνοή του αγώνα με φόλοου και να διαμορφώνει το τελικό 78-60 υπέρ της ομάδας του.
Player Of The Game: Απίστευτο ματς έκανε ο Σαρρής, που έχασε το τριπλ-νταμπλ μόλις για μία τελική πάσα. Συνολικά είχε 19 πόντους (2/6β., 7/10δ., 1/9τρ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 25.
Παίκτης-Κλειδί: Πρώτος σκόρερ των νικητών, ήταν ο Ρούσσος με 20 πόντους (6/8β., 7/12δ.), 8 ριμπάουντ (3αμ.-5επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά, το επί μέρους σκορ 23-8 που έκαναν οι Janitors στη 2η περίοδο, τους έφερε στο +16 με το 45-29 υπέρ τους, στο φινάλε του πρώτο ημιχρόνου. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν επίσης, οι 15 περισσότερες ασίστ που έδωσαν οι νικητές (21 έναντι 6), αλλά και τα 5 παραπάνω τρίποντα που έβαλαν (7/33 με 21,2% έναντι 2/14 με 14,3%).
Από την πλευρά των Janitors, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Σταυρακόπουλος με 11 πόντους (4/7δ., 1/7τρ.), 7 ριμπάουντ (5αμ.-2επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Για τους K9 BC ξεχώρισαν δύο παίκτες, που αμφότεροι έκαναν και νταμπλ-νταμπλ. Ο Μαρούλης είχε 22 πόντους (10/12β., 6/19δ., 0/3τρ.), 10 ριμπάουντ (7αμ.-3επ.), 3 ασίστ, 2 τάπες και 1 κλέψιμο, ενώ ο Γκορέζης πρόσθεσε 16 πόντους (1/3β., 6/7δ., 1/2τρ.), 10 ριμπάουντ (8αμ.-2επ.) και 4 κλεψίματα.