Σε ένα παιχνίδι που έγινε τη Δευτέρα (26/06) στο κλειστό της Καισαριανής, η EuroXXSummer κέρδισε τους Only Fans με 77-65, για την 5η και τελευταία αγωνιστική της περιφέρειας North-East στην Atlas Summer League 1. Έτσι, τερμάτισε στη 2η θέση στην κανονική σεζόν, με ρεκόρ 4-1, σε τριπλή ισοβαθμία με τους πρώτους Janitors και την K9 BC που ακολούθησε στην 3η θέση. Θυμίζουμε τα αποτελέσματα ανάμεσα στις τρεις ομάδες που ισοβαθμούν: EuroXXSummer-Janitors 86-73, K9 BC-EuroXXSummer 80-71, K9 BC-Janitors 60-78. Η συνολική διαφορά πόντων στα μεταξύ τους, έχει ως εξής: Janitors: +5, EuroXXSummer: +4, K9 BC: -9. Πλέον, η σεζόν θα συνεχιστεί με τα Play Offs. Εκεί, δεν θα είναι οι ηττημένοι, που τελείωσαν με ρεκόρ 1-4 και τερμάτισαν εκτός τετράδας, στην 5η θέση.
Το ματς άρχισε με μία εύστοχη βολή του Ξενόπουλου για το 1-0 των φιλοξενούμενων στο 1’, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ από εκεί και πέρα. Στο 4’, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-5 χάρις σε δίποντο του Καραμάνη. Η EuroXXSummer αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα στο 6’ με 10-9 μετά από ένα δίποντο του Ορφανού. Ωστόσο, οι Only Fans έφτασαν στο +5, αφού βρέθηκαν μπροστά με 18-13 στο 8’ έπειτα από τρίποντο του Κοτσίφη και έκλεισαν την 1η περίοδο μπροστά με +5, με σκορ 20-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πατούσαν ακόμα καλύτερα από το ξεκίνημα και συνεχώς ανέβαζαν τον δείκτη του σκορ. Έτσι, οι Only Fans βρέθηκαν μπροστά με +9 στο 13’, με 25-16 έπειτα από τρίποντο του Κοτσίφη. Με ένα δυνατό τελευταίο τρίλεπτο όμως, η EuroXXSummer ολοκλήρωσε εντυπωσιακά το πρώτο ημίχρονο, αφού πέρασε και μπροστά με 33-31 με μία βολή του Συριανού προς το φινάλε.
Πολύ σκληρή μάχη έγινε στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, σχεδόν σε κάθε επίθεση που έκαναν. Με δίποντο και μία βολή του Καραμάνη στο 21’, οι Only Fans προηγήθηκαν με 34-33 και με 41-40 στο 25’ με τρίποντο επίσης από τον Καραμάνη. Η EuroXXSummer προηγήθηκε από τη μεριά της, με 51-48 στο 29’ με δίποντο του Ορφανού και τελείωσε την 3η περίοδο με προβάδισμα ενός πόντου, με 53-52.
Όσον αφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 64-57 στο 34’ με τρίποντο του Καρνέση. Οι Only Fans προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ και μείωσαν σε 64-59 στο 35’ με καλάθι του Σανάι. Ωστόσο, η EuroXXSummer είχε βρει το μομέντουμ και έφτασε στο +10, με 69-59 στο 36’ με ένα ακόμα τρίποντο του Καρνέση. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και ήρθε η νίκη με 77-65.
Player Of The Game: Ο Θωμάς Δημητρός ήταν πάρα πολύ καλός για άλλη μία φορά, τελειώνοντας τον αγώνα με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 19 πόντους (2/6δ., 5/12τρ.), 13 ριμπάουντ (8αμ.-5επ.), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και το καλύτερο Efficiency με 23.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Καρνέσης «άγγιξε» το τριπλ-νταμπλ, αφού είχε 18 πόντους (3/4β., 0/1δ., 5/16τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.), 9 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά στην 4η περίοδο, όπου η EuroXXSummer έκανε επί μέρους σκορ 24-13 υπέρ της, αφού στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν επίσης, τα 6 περισσότερα τρίποντα που πέτυχαν οι νικητές (14/41 με 34,1% έναντι 8/33 με 24,2%), τα 19 παραπάνω ριμπάουντ που πήραν (56 έναντι 37), αλλά και οι 7 περισσότερες ασίστ (22 έναντι 15).
Αξίζει να σημειωθεί ότι για τη EuroXXSummer υπήρξαν δύο ακόμα παίκτες με διψήφιο αριθμό στο σκοράρισμα. Ο Συριανός είχε 17 πόντους (3/6β., 4/10δ., 2/3τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.) και 3 ασίστ, ενώ ο Ορφανός πρόσθεσε 15 πόντους (1/3β., 7/9δ., 0/5τρ.), 9 ριμπάουντ (6αμ.-3επ.) και 4 ασίστ.
Όσον αφορά στους Only Fans, κορυφαίος ήταν ο Καραμάνης με 24 πόντους (1/1β., 10/12δ., 1/4τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.  Ο Φιλιππής έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους (1/3β., 0/3δ., 4/9τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Κοτσίφης πρόσθεσε 10 πόντους (1/1β., 3/11τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.