Τη νίκη που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της, στα Play Offs, πέτυχε η Πέρα Κλουμπ Μπάσκετμπωλ, που κέρδισε την LP Clinic με 84-77 το Σάββατο (24/06) στο κλειστό της Καισαριανής, για την 5η αγωνιστική της περιφέρειας North-East στην Atlas Summer League 1. Έτσι, βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 2-3 και τερμάτισαν στην 4η θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν χωρίς νίκη και έτσι έκλεισαν με ρεκόρ 0-5.
Το πρώτο καλάθι του ματς ήρθε από τον Καναβό για το 2-0 των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 2-2 στο 1’ με καλάθι του Μεντζέλου. Η Πέρα Κλουμπ πάτησε… γκάζι και άνοιξε τη διαφορά, αρχικά στο 14-5 στο 4’ με δίποντο του Χρόνη και μετά στο +12, με 17-5 στο ίδιο λεπτό, μετά από ένα τρίποντο του Καναβού. Η LP Clinic αντεπιτέθηκε και μάλιστα κατάφερε να κλείσει την 1η περίοδο, περνώντας μπροστά στο σκορ με 27-25 στην εκπνοή, χάρις σε ένα τρίποντο του Μακρυγιάννη.
Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 32-31 στο 14’, με τρίποντο του Χρόνη, με τους φιλοξενούμενους να ανακτούν το προβάδισμα στο 15’, με 33-32 με δίποντο του Κώνστα. Η Πέρα Κλουμπ πέρασε πάλι μπροστά και έφτασε μέχρι και στο +6, με 46-40 στο 19’, έπειτα από ένα δίποντο που έβαλε ο Καναβός, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 48-44, αφού μείωσε η LP Clinic.
Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν λίγο καλύτερα, μειώνοντας αρχικά σε 48-46 με καλάθι του Μεντζέλου στο 21’. Μάλιστα, η LP Clinic κατάφερε να πλησιάσει μέχρι και στον πόντο, με 55-54 στο 24’, με ένα τρίποντο που πέτυχε ο Κώνστας. Στη συνέχεια όμως, η Πέρα Κλουμπ βρήκε ρυθμό και αρχικά έφτασε στο +10, με 66-56 στο 27’ με ένα τρίποντο από τον Καναβό, ενώ η 3η περίοδος έληξε με τη διαφορά να φτάνει και στους 18 πόντους, με σκορ 74-56.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πολύ δυνατά και με 9-0 σερί μείωσαν σε 74-65 στο 34’, με καλάθι από τον Μεντζέλο. Μάλιστα, η LP Clinic μείωσε και σε 76-71 στο 35’, με τρίποντο από τον Κώνστα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα 4 τελευταία λεπτά του αγώνα, οι δύο ομάδες έβαλαν στο παρκέ, από έναν πιτσιρικά. Για την Πέρα Κλουμπ, έπαιξε ο Παναγιώτης Καναβός, γιος του Γιώργου Καναβού και για την LP Clinic ο Άγγελος Μεντζέλος, γιος του Βασίλη Μεντζέλου. Μάλιστα και τα δύο παιδιά, σκόραραν αρκετά καλάθια. Ήταν μία πολύ όμορφη εικόνα, με φόντο το μέλλον και αξίζουν πολλά μπράβο και στις δύο ομάδες, για αυτή την κοινή πρωτοβουλία που πήραν. Εν τέλει, το ματς τελείωσε με την Πέρα Κλουμπ να κερδίζει με 84-77.
Player Of The Game: Ο Γιώργος Καναβός ήταν σε τρομερή κατάσταση, αφού τελείωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 36 πόντους (2/4β., 8/19δ., 6/13τρ.), 12 ριμπάουντ (4αμ.-8επ.), 3 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 29.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ για την Πέρα Κλουμπ έκανε και ο Χρόνης με 23 πόντους (1/4δ., 7/17τρ.), 12 ριμπάουντ (11αμ.-1επ.), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Η Πέρα Κλουμπ ευστόχησε σε τρία παραπάνω σουτ τριών πόντων από την LP Clinic (13 έναντι 10), ενώ μάζεψε και 19 περισσότερα συνολικά ριμπάουντ (59 έναντι 40) και μάλιστα 13 πιο πολλά επιθετικά (18 έναντι 5).
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Καρακανδάς, που έκανε επίσης νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 17 πόντους (1/3β., 8/20δ., 0/4τρ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.) και 3 ασίστ.
Από την πλευρά της LP Clinic, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Κώνστας με 31 πόντους (8/20δ., 5/9τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Μεντζέλος πρόσθεσε 23 πόντους (2/2β., 9/15δ., 1/3τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο. Επίσης, ο Χαραλαμπίδης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους (3/6β., 4/11δ., 0/2τρ.), 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες.