Το «δύο στα δύο» έκανε η Tune Squad την Τετάρτη (17/05) στο ΟΑΚΑ, όπου πήρε τη νίκη επί του Μορφέα με 55-43 για τη 2η αγωνιστική στο Group 2 της περιφέρειας North στην Atlas Summer League 2. Πλέον, οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 2-0 και παρέμειναν μόνοι αήττητοι και στην 1η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι υπέστησαν την πρώτη ήττα τους και έχουν πλέον 1-1.
Στην «εκκίνηση» του αγώνα πάντως, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και αρχικά προηγήθηκαν με 4-0 στο 2’ με καλάθια από τον Νάτση και τον Φίλο και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το 9’, όταν η Tune Squad ισοφάρισε σε 12-12 με δίποντο του Ριζογιάννη και πέρασε και μπροστά με 14-12 με καλάθι του Αντωνίου. Ωστόσο, η 1η περίοδος τελείωσε με 15-14 υπέρ του Μορφέα, χάρις σε ένα τρίποντο του Αντύπα.
Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν… στροφές και να ξεκινάνε με ένα σερί 10-0, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 24-15 στο 15’, έπειτα από ένα δίποντο του Θωμά. Μάλιστα, στο 17’ έφτασαν να είναι μπροστά και με 13 πόντους διαφορά, με 32-19 με ένα τρίποντο από τον Παπαδάτο. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με σκορ 37-25 για την Tune Squad.
Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και αρχικά μείωσαν στους 10 πόντους, με σκορ 39-29 στο 21’, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Νίκος Κρεούζης. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +15, με τον Γκούνη να σκοράρει δίποντο και να κάνει το 44-29. Ο Μορφέας κατέβασε σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά, με τον Αντύπα να έχει 2/2 βολές και να μειώνει σε 46-38, σκορ με το οποίο και ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος, υπέρ της Tune Squad.
Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 6-0 και προηγήθηκαν με 52-38 στο 33’ με τρίποντα από τον Παπαδάτο και τον Αντωνίου. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Μορφέα, δεν άλλαξε κάτι ως προς την έκβαση του αγώνα, με την Tune Squad να κερδίζει εν τέλει με σκορ 55-43.
MVP: Ο Παπαδάτος έκανε πάρα πολύ μεστό παιχνίδι, όντας και αρκετά οικονομικός για την Tune Squad, έχοντας συνολικά 20 πόντους (2/2β., 3/6δ., 4/6τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και το κορυφαίο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Αντωνίου είχε σημαντική συνεισφορά για τους νικητές, τελειώνοντας το ματς με 17 πόντους (4/9δ., 3/10τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι νικητές έδωσαν 6 περισσότερες ασίστ (13 έναντι 7) και σκόραραν 4 παραπάνω δίποντα (15/40 με 37,5% έναντι 11/36 με 30,6%), ενώ καθοριστικό αποδείχθηκε το επί μέρους 23-10 που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στη 2η περίοδο.
Από τη μεριά του Μορφέα, δύο παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Σπύρος Κρεούζης είχε 13 πόντους (1/4β., 6/13δ.), 7 ριμπάουντ (6αμ.-1επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Αντύπας είχε 12 πόντους (2/2β., 2/4δ., 2/10τρ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.