Στο πλαίσιο της 2ης  αγωνιστικής της regular season της Α2 κατηγορίας του Summer League (4ο group), οι Basket Walkers αντιμετώπισαν την Σφεντόνα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για 1 ημίχρονο. Ύστερα η Σφεντόνα μπήκε στο zone, έβαζε ό,τι σουτ έπαιρνε και πήρε την νίκη με σκορ 47-65!

Μια διαφορά 4 πόντων δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο 1ο δεκάλεπτο. Η Σφεντόνα είδε τον Μπακαλέξη να βρίσκεται σε ακραία φόρμα, ενώ για τους Walkers όλη η ομάδα συνείσφερε επιθετικά! Για τους γηπεδούχους 5 πόντους είχε ο Νούλας και 3 ο Λόγοθέτης. Από 6 πόντους πέτυχαν Μπακαλέξης και Μπαρδούτσος για την Σφεντόνα.

Η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους στην 2η περίοδο. Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με το επιμέρους σκορ να είναι 11-16. Οι Walkers ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, αλλά η Σφεντόνα κράταγε σφιχτά τα ηνία του αγώνα! Μπέτσης και Λογοθέτης πέτυχαν από 1 τρίποντο έκαστος για τους Walkers. 6 πόντους έβαλε ο Μπακαλέξης και 5 ο Καλλιγιαννάκης για τους φιλοξενούμενους.

Οι Walkers το πάλεψαν στο 3ο δεκάλεπτο. Πέρασαν στην αντεπίθεση, μείωσαν και έφτασαν στο -3 (35-38). Έπειτα, η Σφεντόνα με τρομερή επιθετική μανία έφτασε στο +11 (12-14) ήταν το επιμέρους σκορ. Παπαγεωργίου και Λογοθέτης σκόραραν από 4 πόντους έκαστος για τους γηπεδούχους. 7 είχε ο Μπαρδούτσος και 6 ο Τσιβίογλου για την Σφεντόνα.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Σφεντόνα «καθάρισε» το παιχνίδι. Με ίδιο mentality και ίδιο πάθος έκαμψε την αντίσταση των Basket Walkers και έφτασε στο +18. 47-65 ήταν το τελικό σκορ. Η περίοδος έληξε 12-19. Για τους νικητές 7 πόντους έβαλε ο Καλλιγιαννάκης. Από 4 πόντους έβαλαν Παπαγεωργίου και Λογοθέτης για τους Walkers.

Mvp του αγώνα ήταν ο X. Μπαρδούτσος με 20 πόντους, 17 ριμπάουντ (12-5), 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 7 λάθη σε 26 λεπτά αγώνα.Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Α. Παπαγεωργίου με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ (3-2), 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 33 λεπτά αγώνα!

Key player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Ι. Μπακαλέξης με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ (8-4), 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 4 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής!