Δίχως να δυσκολευτούν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι Blue Sharks Neurolife κέρδισαν με άνεση, τους Φάδερς με 70-47 την Πέμπτη (18/05) στο ΟΑΚΑ, για τη 2η αγωνιστική στο Group 2 της περιφέρειας North στην Atlas Summer League 2. Οι «Καρχαρίες» πήραν μάλιστα την πρώτη νίκη τους, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους, στο 1-1, ενώ οι «Μπαμπάδες» έπεσαν στο 0-2 από τη μεριά τους.
Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι του ματς με τον Σκιαδόπουλο και προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’, ενώ στο 3’ βρέθηκαν μπροστά με 8-2 μετά από ένα δίποντο του Κασκάνη. Οι Φάδερς μείωσαν σε 8-7 στο 5’ με ένα σερί 5-0, έπειτα από ένα γκολ-φάουλ του Διονυσιώτη και ένα δίποντο του Κώστου, αλλά οι Blue Sharks Neurolife πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και με επί μέρους σκορ 8-2, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων, με 16-9.
Περνάμε στη 2η περίοδο, όπου οι «Καρχαρίες» θέλησαν να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν γρήγορα σε διψήφια διαφορά στο προβάδισμα, με 20-9 στο 12’ με δίποντα των Μούσουρα και Χαρνίδη. Οι Φάδερς κατάφεραν να μειώσουν σε 22-14 στο 14’, έπειτα από ένα δίποντο του Διονυσιώτη, αλλά στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Με σερί 10-0, οι Blue Sharks Neurolife προηγήθηκαν με 32-14  στο 18’, μετά από δίποντο του Μούσουρα, ενώ έφτασαν και στο +20, με 37-17 στο 19’ με δίποντο του Σκιαδόπουλου, για να τελειώσουν το πρώτο ημίχρονο στο +18, με σκορ 37-19.
Αλλαγή δεδομένων είχαμε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, με τους Φάδερς να μπαίνουν πολύ αποφασιστικά στο παρκέ και να «τρέχουν» ένα επί μέρους σκορ 11-2, για να μειώσουν σε 39-30 στο 24’, χάρις σε 2/2 βολές του Διονυσιώτη. Μετά όμως, οι Blue Sharks Neurolife επανήλθαν στα δεδομένα τους και προηγήθηκαν με 51-36 στο 28’ με δίποντο του Μούσουρα, ενώ ολοκλήρωσαν την 3η περίοδο με προβάδισμα 16 πόντων, με 55-39.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο +20 στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με 59-39 στο 33’ έπειτα από δίποντο του Μούσουρα. Ουσιαστικά κάπου εκεί είχαν τελειώσει τα πάντα, με τους Blue Sharks Neurolife να φτάνουν να προηγούνται μέχρι και με 24 πόντους διαφορά, με 67-43 στο 37’, με ένα δίποντο του Πέππα, με το τελικό σκορ να είναι 70-47 υπέρ τους.
MVP: Ο Τομαράς έκανε σπουδαίο ματς και νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 12 πόντους (6/13δ., 0/4τρ.), 12 ριμπάουντ (9αμ.-3επ.), 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Μούσουρας ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας 15 πόντους (0/2β., 6/9δ., 1/2τρ.), 6 ριμπάουντ (2αμ.-4επ.) και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 11 περισσότερα δίποντα (27/48 με 56,3% έναντι 16/50 με 32%) και έδωσαν 14 παραπάνω ασίστ (24 έναντι 10), ενώ μέτρησε και το ότι είχαν περισσότερες λύσεις στον πάγκο, άρα καλύτερες ανάσες.
Για τους Blue Sharks Neurolife, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν άλλοι δύο παίκτες. Ο Σκιαδόπουλος είχε 13 πόντους (0/2β., 5/6δ., 1/2τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Σακελλαρόπουλος είχε 10 πόντους (2/5δ., 2/6τρ.), 4 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Όσο για τους Φάδερς, ο Διονυσιώτης ήταν απίστευτος, με νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 22 πόντους (2/4β., 10/13δ., 0/2τρ.), 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Κωνσταντάτος πρόσθεσε 14 πόντους (1/4δ., 4/7τρ.) και 2 αμυντικά ριμπάουντ.