Σε «Παράσταση για έναν ρόλο» μετέτρεψαν οι Saronic Hornuts το ματς που έγινε το Σάββατο (20/05) στην Καισαριανή, όπου νίκησαν τους LA Slippers με το εμφατικό 98-58, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής στην περιφέρεια East της Atlas Summer League 2. Οι νικητές πήραν το πρώτο ροζ φύλλο τους και πλέον έχουν ρεκόρ 1-2, ενώ οι ηττημένοι έχουν 0-2, μιας και έχουν κάνει το ρεπό τους.
Με καλάθι από τον Κατσαρό ξεκίνησε το ματς και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 1’. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που οι LA Slippers είχαν το προβάδισμα στον αγώνα. Οι Saronic Hornuts ανέβασαν… στροφές και προηγήθηκαν με 6-2 στο 2’ με δίποντο του Σεραφείμ Τσόλα και με 14-6 στο 6’ με τρίποντο από τον ίδιο παίκτη, ενώ ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 18-12.
Οι LA Slippers μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επί μέρους σκορ 8-3, μείωσαν σε 21-20 στο 12’, έπειτα από ένα τρίποντο του Γραμματικόπουλου. Εκεί, ήρθε η αντίδραση των γηπεδούχων, που με σερί 11-0 προηγήθηκαν με 32-20 στο 15’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 32-26 στο 18’ με ένα δίποντο του Σιαμπάνη, αλλά το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 40-30 υπέρ των Saronic Hornuts.
Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά έγινε από τις περισσότερες δυνάμεις που είχαν οι γηπεδούχοι, που άρχισαν να ανεβάζουν τη διαφορά, κάνοντας αρκετά κλεψίματα και τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο. Το σκορ έγινε 48-33 στο 23’ μετά από καλάθι του Διονύση Κυβρικοσαίου και 65-43 στο 28’ με τρίποντο από τον Σταύρο Τσόλα. Η 3η περίοδος έληξε με 68-45 υπέρ των Saronic Hornuts.
Οι παίκτες των LA Slippers είχαν μεγάλη κόπωση και αυτό έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να αυξήσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας στο +35 με 90-55 στο 37’ με τρίποντο που έβαλε ο Διονύσης Κυβρικοσαίος και μετά στο +42 με 98-56 στο 39’ με δίποντο του Παπαδόπουλου. Το τελικό σκορ, ήταν 98-58 υπέρ των Saronic Hornuts, αφού μείωσε με ένα καλάθι από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Σιαμπάνης.
MVP: Τρομερό νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Σταύρος Τσόλας με 32 πόντους (4/8β., 8/11δ., 4/11τρ.), 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.), 1 τάπα και το κορυφαίο Efficiency με 34.
Παίκτης-Κλειδί: Εξαιρετικός ήταν και ο Θεοφανίδης, με 28 πόντους (0/1β., 5/12δ., 6/13τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Στις περισσότερες λύσεις που είχαν οι νικητές, συν τη φρεσκάδα που εμφάνισαν και την αντοχή τους, για 40 λεπτά. Συνολικά οι Hornuts έβαλαν 9 περισσότερα τρίποντα (14/40 με 35% έναντι 5/17 με 29,4%) και 7 παραπάνω δίποντα (26/43 με 60,5% έναντι 19/58 με 32,8%). Επίσης, έδωσαν 15 παραπάνω ασίστ (31 έναντι 16), έκαναν διπλάσια κλεψίματα (16 έναντι 8), ενώ έριξαν και 7 τάπες και δεν δέχθηκαν καμία.
Για τους νικητές, ο Παπαδόπουλος είχε επίσης νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους (0/1β., 7/11δ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.), 4 τάπες, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Διονύσης Κυβρικοσαίος πρόσθεσε 10 πόντους (2/3δ., 2/3τρ.), 7 ριμπάουντ (4αμ.-3επ.) και 6 ασίστ.
Από τη μεριά των LA Slippers, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράφτης με 14 πόντους (1/2β., 5/15δ., 1/5τρ.), 6 ριμπάουντ (3αμ.-3επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, με τον Γραμματικόπουλο να προσθέτει 13 πόντους (1/2β., 3/6δ., 2/5τρ.), 3 ριμπάουντ (2αμ.-1επ.), 3 ασίστ και 2 κλεψίματα. Φοβερό παιχνίδι έκανε ο Κατσαρός, που είχε νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (6/12δ., 0/1τρ.), 19 ριμπάουντ (12αμ.-7επ.), 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Σιαμπάνης με 12 πόντους (2/4β., 5/9δ., 0/1τρ.) και 6 ριμπάουντ (3αμ.-3επ.).