Με μεγάλη ευκολία ήρθε για τους Janitors η τρίτη νίκη στο καλοκαιρινό πρωτάθλημα, αφού κέρδισαν την LP Clinic με το εντυπωσιακό 84-47 την Κυριακή (18/06) στο ΟΑΚΑ για την 4η αγωνιστική της περιφέρειας North-East στην Atlas Summer League 1. Πλέον, οι νικητές έχουν ρεκόρ 3-1, ενώ οι ηττημένοι παρέμειναν χωρίς νίκη, στο 0-4. Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαιρετικό επιθετικό πλουραλισμό, αφού σκόραραν και οι 7 διαθέσιμοι παίκτες, ενώ οι 4 από αυτούς ήταν και διψήφιοι.
Ο αγώνας ξεκίνησε με καλάθι του Ιωαννίδη, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 2-0, αλλά και με 12-4 στο 5’, έπειτα από ένα τρίποντο από τον Λιόλιο. Με 6-0 σερί, η LP Clinic μείωσε σε 12-10 στο 6’, με ένα δίποντο από τον Τσιάνα, αλλά ακολούθησε ένα 11-0 σερί των Janitors, που προηγήθηκαν με 23-10 στο 9’, έπειτα από δίποντο του Μιγιόνη και τελείωσαν την 1η περίοδο στο +14, με το υπέρ τους, 26-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η LP Clinic άρχισε λίγο καλύτερα και μείωσε σε 26-14 στο 12’ με δίποντο από τον Φεραδούρο και σε 28-17 στο 14’ με τρίποντο από τον Μακρυγιάννη. Ακολούθως, οι Janitors ανέβασαν την απόδοσή τους και προηγήθηκαν με 38-22 στο 17’, έπειτα από ένα δίποντο του Ζαλμά, ενώ τελικά ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +17, με 44-27 υπέρ τους.
Από εκεί και πέρα, ο τρόπος που μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Η διαφορά ανέβηκε στο +20, με 47-27 στο 21’ με τρίποντο από τον Ριζομυλιώτη και στο +30, με 64-34 στο 26’, μετά από δίποντο του Ιωαννίδη. Οι Janitors έφτασαν μέχρι και στο +39, με 73-34 στο 29’, χάρις σε ένα τρίποντο του Παπούλια, ενώ τελείωσαν την 3η περίοδο με 73-36, αφού μείωσε ο Χαραλαμπίδης για την LP Clinic με δίποντο.
Είναι προφανές ότι το ματς είχε «κλειδώσει» ήδη και το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Στην αρχή, η LP Clinic μείωσε σε 73-38 στο 31’ με καλάθι από τον Τσιάνα. Στη συνέχεια, οι Janitors έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 41 πόντους διαφορά, με 84-43 στο 38’ με ένα δίποντο από τον Μιγιόνη, για να νικήσουν τελικά με 84-47.
Player Of The Game: Δεν υστέρησε κανείς από τους Janitors, με τον Μιγιόνη πάντως να έχει το καλύτερο Efficiency με 23, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (7/12δ., 1/5τρ.), 11 ριμπάουντ (7αμ.-4επ.), 6 ασίστ και 1 τάπα.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Λιόλιος ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 19 πόντους (3/4β., 2/3δ., 4/8τρ.), 3 ριμπάουντ (1αμ.-2επ.), 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.
Που κρίθηκε το ματς: Οι Janitors κυριάρχησαν σχεδόν σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες. Οι κυριότερες ήταν στα τρίποντα (12/30 με 40% έναντι 4/18 με 22,2%), στις ασίστ (21 έναντι 9) και στα κλεψίματα (15 έναντι 6).
Για τους Janitors, υπήρξαν δύο ακόμα διψήφιοι παίκτες στο σκοράρισμα. Ο Ιωαννίδης είχε 16 πόντους (1/4β., 6/9δ., 1/3τρ.), 5 ριμπάουντ (4αμ.-1επ.), 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Ριζομυλιώτης προσέφερε 14 πόντους (2/5β., 0/4δ., 4/6τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3 ασίστ.
Από την πλευρά της LP Clinic, ο μοναδικός διψήφιος παίκτης στο σκοράρισμα, ήταν ο Τσιάνας με 12 πόντους (2/4β., 5/10δ., 0/1τρ.), 9 ριμπάουντ (7αμ.-2επ.) και 1 τάπα.