Οι Hoopfellas έκαναν «σεφτέ» στις νίκες στην Atlas Summer League 2 και μάλιστα με νταμπλ-σκορ το Σάββατο (13/05) στο ΟΑΚΑ, όπου κέρδισαν τους LA Slippers με 58-29 για τη 2η αγωνιστική της περιφέρειας East. Οι γηπεδούχοι έχουν πλέον ρεκόρ 1-1, ενώ για τους φιλοξενούμενους, αυτό ήταν το «παρθενικό» ματς τους, σε αυτό το πρωτάθλημα, αφού στην πρεμιέρα είχαν ρεπό.
Στην αρχή του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες είχαν δυσκολία στο να σκοράρουν. Μετά από μία βολή του Ζαχαριά για τους γηπεδούχους, οι LA Slippers πέρασαν μπροστά με 3-1 στο 2’, χάρις σε ένα τρίποντο του Γεωργιάδη. Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που πήραν προβάδισμα στο ματς. Οι Hoopfellas βρέθηκαν στο +4 με 7-3 στο 5’ με 2/2 βολές του Κελέτση και έκλεισαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 9-6.
Με σερί 4-0 άρχισαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οπότε ήταν μπροστά με 13-6 στο 11’ με καλάθια των Ζαχαριά και Νάση. Οι LA Slippers αντέδρασαν και μείωσαν σε 13-10 στο 13’, με καλάθια από τους Ευσταθίου και Γεωργιάδη. Οι Hoopfellas όμως πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 21-10 στο 16’ με δίποντο του Βασίλη Αργυριάδη και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 16 πόντων, με 29-13.
Όσο και αν προσπαθούσαν οι LA Slippers, ήταν εμφανές ότι όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο κουράστηκαν. Αυτό φάνηκε πάρα πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν συνεχώς τη διαφορά και να φτάνουν στο +21 στο 28’ με τρίποντο του Ψάλτου για το 40-19. Οι Hoopfellas ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +22, με 43-21.
Με την έναρξη της 4ης περιόδου, οι LA Slippers μείωσαν σε 43-24 στο 31’ με ένα τρίποντο από τον Γεωργιάδη, αλλά δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Οι Hoopfellas έφτασαν στο +25, με 49-24 στο 34’ με δίποντο του Ζαχαριά και στο +30 στο 37’, με 56-26, χάρις σε δίποντο του Βασίλη Αργυριάδη. Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το +32 (58-26 στο 38’), με καλάθι του Βασίλη Αργυριάδη, με το τελικό σκορ να είναι 58-29.
MVP: Αν και δυσκολεύτηκε στις βολές, ο Ψάλτου ξεχώρισε στο ματς, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους (1/8β., 2/4δ., 2/4τρ.), 14 ριμπάουντ (12αμ.-2επ.), 4 ασίστ και το κορυφαίο Efficiency με 18.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Φανγκ προσέφερε 7 πόντους (2/3δ., 1/3τρ.), 4 κλεψίματα, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.).
Που κρίθηκε το ματς: Πολύ απλά, δεν υπήρξε ούτε ένα δεκάλεπτο που οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων. Επίσης, οι γηπεδούχοι είχαν 15 παραπάνω ασίστ (18 έναντι 3), έκαναν 13 κλεψίματα (σ.σ. κανένα οι LA Slippers) και υπέπεσαν σε 11 λιγότερα λάθη (5 έναντι 16).
Για τους Slippers, κορυφαίος ήταν ο Γεωργιάδης, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (3/9δ., 3/8τρ.) και 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.).