Στο κλειστό «Γεώργιος Μελισσηνός», της Καισαριανής, Sun City Drink Team και Μυρμιδόνες, αναμετρήθηκαν στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής για την Atlas Summer League 2, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 80-49.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Θανάση Μυλιόρδο… σε ρόλο Stephen Curry, καθώς ευστόχησε στα πρώτα τρία τρίποντα που δοκίμασε (4-9). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 9-16, μετά από σουτ τριών πόντων του Κακκαβά με την εκπνοή, ενώ για τους Drink Team, ο Καπώνης, είχε πετύχει τους 8 από τους 9 πόντους της ομάδας του.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως τελείωσε η πρώτη, με καλάθι του Κακκαβά, ενώ λίγο αργότερα, ο ίδιος παίκτης και πάλι από μακρινή απόσταση, έδωσε το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (13-23) για τους «ασπρόμαυρους». Σειρά του Λόη και του Νούσιου να ευστοχήσουν για τρεις, αλλά οι Μυρμιδόνες, με Μουτεβέλη και Κακκαβά μπροστάρηδες, πήγαν στην ανάπαυλα με +13 (23-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Ο Μυλιόρδος πήρε και πάλι το «όπλο» του και με τέσσερα τρίποντα, έδωσε «αέρα», 30+, στην ομάδα του. Το δεκάλεπτο μάλιστα ολοκληρώθηκε με καλάθι του Μουτεβέλη και double score 33ων πόντων (33-66) για τους φιλοξενούμενους.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι «ήλιοι» προσπάθησαν να «συμμαζέψουν» λίγο τη διαφορά, με Λόη και Τάτση να ανεβάζουν ρυθμούς, αλλά οι μόλις πέντε διαθέσιμοι παίκτες των γηπεδούχων, είχαν «αδειανό ντεπόζιτο».

MVP: Ο Θανάσης Μυλιόρδος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους (1/2 δίποντα, 8/12 τρίποντα), οχτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Παίκτης κλειδί: Ο Θανάσης Κακκαβάς βοήθησε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του, σκόραρε 13 πόντους, μάζεψε εφτά ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ και πραγματοποίησε ένα κλέψιμο.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Καπώνης με double-double, 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε το ματς: Οι Drink Team αγωνίστηκαν με μόλις πέντε διαθέσιμους παίκτες και έχασαν εύκολα τον αγώνα, σε μία μέρα που οι περισσότεροι παίκτες των Μυρμιδόνων βρέθηκαν στην καλά τους βραδιά.