Για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου γκρουπ της North Summer Atlas League ΙI, ο Μορφέας συνάντησε τους Blue Sharks Neurolife και ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μισό του αγώνα κατέκτησε το δεύτερο ροζ φύλλο στο θερινό τουρνουά.

Οι ομάδες συμβάδισαν στα πρώτα λεπτά. Οι γηπεδούχοι είδαν τον φίλο να πρωταγωνιστεί με 8 πόντους και δύο τρίποντα και παρότι οι αντίπαλοι τους προηγήθηκαν με 9-13 (Τομαράς 6, Κασκάνης και Πέππας από 3) με ένα 6-0 προσπέρασαν με 15-13 στο πέρας του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ως το +5 χάρη σε σερί 7-0 στη συνέχεια (Κασκάνης 6) όμως ο Μορφέας απάντησε με το δικό του 7-0 με τον Σ.Κρεούζη (7) για το ισόπαλο 24-24 στη μέση της διαδρομής.

Ο Μορφέας ήταν πιο δραστήριος μετά την ανάπαυλα. Με σερί 9-0 και το δίδυμο Ν. και Σ. Κρεούζη (6 & 4 πόντους αντίστοιχα) σε καλή κατάσταση έφτασε ως το +15, καθώς η άμυνα του επέτρεψε μόλις 8 πόντους στους "Καρχαρίες" (Τομαράς 5 και Καραγιάννης 3), για να αποσπαστεί με διψήφια διαφορά (44-32) στο τριαντάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο ο Μορφέας έδειξε πως είχε το πάνω χέρι, με τη διαφορά στο +16 χάρη στον Σ. Κρεούζη (8π). Όμως οι Blue Sharks αντέδρασαν και με 10-0 σερί (Καραγιάννης και Τομαράς από 6π) μείωσαν σε 52-46, όμως τους σώθηκε η βενζίνη στο ρεζερβουάρ και ο Μορφέας με τους Αντύπα και Φιλο (από 3π) σφράγισε τη νίκη με σερί 8-0 στην τελική ευθεία, για το απόλυτα δίκαιο 60-46 !

Στα ομαδικά στατιστικά οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα (δίποντα 41-38%, τρίποντα 73-23%, βολές 73-46%) . Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (41-24), μοίρασαν παραπάνω ασιστ (12-9), είχαν πιο λίγα κλεψίματα (2-5) και περισσότερα λάθη (7-2).

Mvp του αγώνα ήταν ο Σπύρος Κρεούζης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη. Ξεχώρισε για τους ηττημένους ο Ανδρέας Τομαράς που κατέγραψε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Key player : Ο Κώστας Ρήγας με 4 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Το παιχνίδι κρίθηκε από την απόδοση των νικητών στο δεύτερο ημίχρονο και την αντοχή τους στο τέλος.