Ολοκληρώθηκε η χρονιά για δύο ομάδες, που έπαιξαν αντιμέτωπες στο φινάλε της κανονικής σεζόν της Atlas Summer League 2, με τους Basketaki Rejects να κερδίζουν τους LA Slippers με 66-57 την Τρίτη (27/06) στην Καισαριανή, για την 7η και τελευταία αγωνιστική της περιφέρειας East. Παρά τη νίκη τους, οι «Αρνητές», που τελείωσαν τη σεζόν με ρεκόρ 4-2, έμειναν στην 4η θέση και εκτός Play Offs, σε τριπλή ισοβαθμία, με τους Saronic Hornuts να παίρνουν το εισιτήριο πρόκρισης με τη 2η θέση, ενώ εκτός έμειναν και τα Pistonia στην 3η θέση. Από την άλλη μεριά, οι Slippers τερμάτισαν στην 7η θέση με 0-6.
Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν πρώτοι, κάνοντας το υπέρ τους, 3-0 στο 1’ με τρίποντο του Κοκολογιαννάκη, με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 3-2 στο 3’ με καλάθι του Νικολαΐδη. Οι Basketaki Rejects άρχισαν πιο ορεξάτοι και έφτασαν να προηγούνται με 9-2 στο 6’ μετά από δίποντο του Βάγια. Οι LA Slippers μείωσαν σε 11-7 στο 8’ με δίποντο του Σιαμπάνη, αλλά η 1η περίοδος έληξε με 15-7 υπέρ των «Αρνητών».
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξανά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν δυνατά και βρέθηκαν μπροστά με 17-10 στο 11’, έπειτα από ένα δίποντο του Κωνσταντίνου. Εκεί, οι LA Slippers έβγαλαν πολύ καλή αντίδραση και «έτρεξαν» ένα σερί 9-0, για να πάρουν το προβάδισμα με 19-17 στο 16’ με ένα δίποντο του Ράφτη. Οι Basketaki Rejects επανήλθαν και προηγήθηκαν με 27-21 με δίποντο του Υψηλάντη και με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Αποφασιστικό ήταν το ξεκίνημα που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος, όπου πολύ γρήγορα πήραν διψήφιο προβάδισμα, με 31-21 στο 21’, με καλάθια από τους Κωνσταντίνου και Βάγια. Στο 25’, η διαφορά έφτασε και στο +15, με 41-26 με δίποντο του Υψηλάντη. Οι LA Slippers μείωσαν σε 41-30 στο 26’, με καλάθια από τον Μηλιώνη και τον Σιαμπάνη, αλλά οι Basketaki Rejects είχαν το μομέντουμ και τελείωσαν την 3η περίοδο στο +18, με τον Κοκολογιαννάκη να πετυχαίνει buzzer beater τρίποντο.
Ουσιαστικά, τα πάντα είχαν κριθεί, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και στο +21 στο 36’, με 63-42 μετά από ένα τρίποντο που έβαλε ο Βάγιας. Σε εκείνο το σημείο, οι LA Slippers έκαναν μία προσπάθεια για να μαζέψουν τη διαφορά και τελικά μείωσαν σε 66-57 με τρομερό τρίποντο του Νικολαΐδη στην εκπνοή, από το κέντρο του γηπέδου. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ υπέρ των Basketaki Rejects.
Player Of The Game: Ο Βάγιας ήταν ο πρώτος σκόρερ των Basketaki Rejects, κάνοντας και νταμπλ-νταμπλ, έχοντας συνολικά 18 πόντους (1/3β., 7/13δ., 1/3τρ.), 12 ριμπάουντ (10αμ.-2επ.), 3 τάπες, 2 ασίστ και το καλύτερο Efficiency με 22.
Παίκτης-Κλειδί: Πολύ σημαντική βοήθεια έκανε και ο Υψηλάντης, που επίσης είχε νταμπλ-νταμπλ, με 14 πόντους (2/2β., 6/18δ., 0/1τρ.), 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες, ήταν η ευστοχία στα δίποντα, με τους νικητές να έχουν 23/52 με 44,2%, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/59 με 27,1%. Επίσης, τα πάντα κρίθηκαν οριστικά στην 3η περίοδο, στην οποία οι Rejects είχαν επί μέρους σκορ, το υπέρ τους, 23-11 και έτσι προηγήθηκαν με 50-32.
Τρεις ακόμα παίκτες των Basketaki Rejects ήταν διψήφιοι στο σκοράρισμα. Ο Κοκολογιαννάκης είχε 12 πόντους (0/2β., 3/5δ., 2/4τρ.), 7 αμυντικά ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Ο Σταματιάδης πρόσθεσε 11 πόντους (2/2β., 3/6δ., 1/1τρ.), 6 ριμπάουντ (4αμ.-2επ.), 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Κωνσταντίνου είχε 11 πόντους (4/6δ., 1/4τρ.), 6 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.
Από τη μεριά των LA Slippers, κορυφαίος παίκτης, αλλά και πρώτος σκόρερ του ματς γενικά, ήταν ο Νικολαΐδης με 20 πόντους (4/14δ., 4/7τρ.), 8 ριμπάουντ (7αμ.-1επ.), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα, ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Ράφτης με 15 πόντους (2/2β., 5/13δ., 1/4τρ.), 2 ριμπάουντ (1αμ.-1επ.), 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.