Σε παιχνίδι που αφορούσε στην 4η αγωνιστική στο 4ο Group της περιφέρειας North στην Atlas Summer League 2, οι Touvlakers πήραν τη νίκη επί των Basket Walkers με 72-58 την Πέμπτη (22/06) στο ΟΑΚΑ και τερμάτισαν στη 2η θέση με ρεκόρ 5-1 και φυσικά θα συνεχίσουν στα Play Offs. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν χωρίς νίκη (0-5) και έχουν αποκλειστεί από τη συνέχεια. Εντυπωσιακό ματς έκανε ο Σαλάτας για τους γηπεδούχους, που ευστόχησε σε 8 τρίποντα συνολικά.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 3-2 στο 3’, μετά από ένα δίποντο του Λογοθέτη, αλλά ακολούθησε ένα 9-0 σερί των γηπεδούχων, που βρέθηκαν έτσι μπροστά με 12-3 στο 6’, έπειτα από τρίποντο του Σαλάτα. Οι Basket Walkers απάντησαν με 7-0 σερί και μείωσαν σε 12-10 στο 9’ με δίποντο του Παπαδόπουλου, με τους Touvlakers να σκοράρουν δίποντο με τον Σπανίδη και να τελειώνουν την 1η περίοδο στο +4, με 14-10.
Με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να ισοφαρίζουν σε 14-14 στο 12’ με δύο σερί καλάθια από τον Χρυσικόπουλο, άρχισε το δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 26-18 στο 16’ μετά από τρίποντο του Σαλάτα. Οι Basket Walkers μείωσαν σε 26-22 στο 17’, αλλά οι Touvlakers έφτασαν στο +12, με 36-24 στο 19’ με τρίποντο του Μαρίνου, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +10 (36-26).
Στο δεύτερο μέρος, οι Basket Walkers προσπάθησαν να πλησιάσουν και μείωσαν αρχικά σε 36-30 στο 22’, μετά από καλάθια του Χρυσικόπουλου και του Παπαγεωργίου. Από εκεί και πέρα όμως, οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα ξανά, με 45-34 στο 25’, χάρις σε ένα τρίποντο του Σαλάτα, ενώ έφτασαν και στο +16, με 52-36 στο 29’, με δίποντο του Κονταμπάση. Τελικά, η 3η περίοδος έληξε με 55-42 υπέρ των Touvlakers.
Συνεχίζουμε με το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου οι Basket Walkers σκόραραν αρχικά με καλάθι του Κούρλα και μείωσαν σε 55-44 στο 31’. Δεν κατέστη δυνατόν όμως το να πλησιάσουν και άλλο οι φιλοξενούμενοι. Αντίθετα, όσο περνούσε η ώρα, τόσο μεγάλωνε η διαφορά, που έφτασε έως και τους 20 πόντους, με 70-50 στο 37’ με καλάθι από τον Κοσκέρα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 70-56 στο 39’ με δίποντο που σημείωσε ο Παπαδόπουλος και το τελικό σκορ ήταν το 72-58 υπέρ των Touvlakers.
Player Of The Game: Ο Σαλάτας ήταν «καυτός» και τελείωσε τον αγώνα με 28 πόντους (2/7δ., 8/18τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 1 τάπα και το καλύτερο Efficiency με +24.
Παίκτης-Κλειδί: Νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Κοσκέρας, έχοντας 11 πόντους (1/1β., 5/8δ., 0/3τρ.), 11 ριμπάουντ (10αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 3 τάπες και 2 κλεψίματα.
Που κρίθηκε το ματς: Η μεγάλη διαφορά έγινε στην περιφέρεια, με τους Touvlakers να βάζουν 8 παραπάνω τρίποντα (10/37 με 27% έναντι 2/24 με 8,3%), ενώ οι νικητές έδωσαν και 10 περισσότερες ασίστ (17 έναντι 7).
Για τους νικητές, διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Ρανής με 11 πόντους (3/4β., 4/7δ.), 4 κλεψίματα, 3 αμυντικά ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Όσον αφορά στους Basket Walkers, ξεχώρισε ο Χρυσικόπουλος, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους (3/5β., 10/12δ., 1/9τρ.), 9 ριμπάουντ (5αμ.-4επ.) και 2 κλεψίματα.