Ένα ανταγωνιστικό ματς μέχρι τέλους, έγινε στο κλειστό της Καισαριανής, με τη Sun City Drink Team να καταφέρνει τελικά να παίρνει τη νίκη επί της Atlanta Fox με 60-56. Το ματς αυτό, αφορούσε στην 7η αγωνιστική της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια East, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν το ρεκόρ τους, στο 2-5 και τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν στο 1-6.

Οι δύο ομάδες κατέβηκαν στο ματς με μικρό ρόστερ, αφού η Sun City Drink Team είχε 7 διαθέσιμους παίκτες, ενώ η Atlanta Fox κατέβηκε με μόλις μία διαθέσιμη… 5άδα, δηλαδή χωρίς καμία αλλαγή. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 7-0 στο 3’, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 8-0 σερί, πέρασαν μπροστά με 8-7 στο 5’, με τρίποντο από τον Φωτεινάκη. Η 1η περίοδος έληξε τελικά με 16-15 υπέρ της Atlanta. Να σημειωθεί ότι ο Αυλόγητος είχε πετύχει τους 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του, δηλαδή της Sun City.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προσπάθησαν να ανοίξουν τη διαφορά, με αποτέλεσμα να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα με +5, με σκορ 22-17 στο 15’, με δίποντο του Τσοπουρίδη. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να ξεπεράσουν την κόπωση και τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ, με την Atlanta Fox να προηγείται με 29-28.

Όσον αφορά στο δεύτερο μέρος, αρχικά υπήρξε ισορροπία ανάμεσα στις δύο πλευρές με το σκορ να είναι το ισόπαλο 32-32 στο 24’. Όσο περνούσε η ώρα όμως, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν πιο φρέσκοι και βρέθηκαν μπροστά με 39-35 στο 26’, με δίποντο του Αρβανίτη και με 43-35 στο 28’, με καλάθι από τον Τσοπουρίδη. Το φινάλε της 3ης περιόδου, βρήκε τη Sun City Drink Team να είναι μπροστά στο σκορ με 45-37.

Η Atlanta Fox αιφνιδίασε στις αρχές της 4ης περιόδου και ισοφάρισε σε 45-45 στο 32’ με δίποντο από τον Φόρο, τρέχοντας ένα 8-0 σερί. Μάλιστα, προηγήθηκε και με 49-47 στο 34’ με 2/2 βολές από τον Καραγιώργο. Η έλλειψη έστω ενός παίκτη για αλλαγή, έκανε τη διαφορά όμως. Η Sun City Drink Team ήταν πιο φρέσκια και το εκμεταλλεύτηκε, κερδίζοντας το ματς με 60-56.

MVP: Αν και δεν ευστόχησε σε κανένα τρίποντο, ο Τσοπουρίδης έκανε φοβερό νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους (1/3β., 8/14δ., 0/7τρ.) και 20 ριμπάουντ (13αμ.-7επ.), έχοντας επίσης 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 25 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ο πρώτος σκόρερ του ματς, Αυλόγητος, είχε 25 πόντους (2/2β., 4/9δ., 5/19τρ.), 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.), 3 ασίστ, 2 τάπες, 1 κλέψιμο και 16 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι, αφού δεν υπήρχαν μεγάλες διαφορές πόντων, οι γηπεδούχοι πήραν 14 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (20 έναντι 6), γεγονός που προφανώς και μέτρησε.

Για τη Sun City Drink Team δεν γίνεται να μην επισημανθεί το νταμπλ-νταμπλ του Αρβανίτη (11π., 3/3β., 4/10δ., 18ρ., 1ασ., 1κλ.).

Όσο για την Atlanta Fox, πρώτος σκόρερ και με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Καραγιώργος (20π., 6/7β., 7/13δ., 0/4τρ., 15ρ., 2κλ.. 1ασ.), ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Φωτεινάκης (16π., 3ασ., 2ρ., 2κλ.).