Έχοντας τον Βιγικάκη σε εξαιρετική μέρα, η Havalencia πανηγύρισε την πέμπτη φετινή νίκη της, την Κυριακή (26/03) στο ΟΑΚΑ, με 65-54 επί των Terror East του «διαστημικού» Μπόζα, για την 20ή αγωνιστική της AtlasLeague 3 στην περιφέρεια North. Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 5-13, αλλά απέχουν πολύ από την 8η θέση και τα Play Offs. Από τη μεριά τους, οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 10-9 και έχασαν έδαφος στην προσπάθεια να ανέβουν πάνω από την 6η θέση.
Το ματς ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2-0 με 2/2 βολές του Μπόζα στο 3’, ενώ στο 4’ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 4-2 με δίποντο του Βιγικάκη. Οι Terror East ανέκτησαν το προβάδισμα στο 6’ με 7-6, έπειτα από ένα τρίποντο που πέτυχε ο Μπόζας. Η Havalencia πέρασε μπροστά με 12-9 στο 8’ με τρίποντο του Βιγικάκη και έκλεισε την 1η περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων, με το σκορ να είναι 16-11 υπέρ της.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά οι Terror East μείωσαν σε 16-15 στο 12’, μετά από ένα δίποντο που έβαλε ο Φούρλας. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν 7-0 σερί και προηγήθηκαν με 23-16 στο 14’ έπειτα από δίποντο του Βιγικάκη. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι, μειώνοντας σε 25-23 στο 16’, με δίποντο από τον Μπόζα. Η Havalencia έφτασε στο +10, με το υπέρ της, 34-24 στο 18’ με τρίποντο του Βιγικάκη. Αν και το σκορ μειώθηκε σε 34-28 στο 19’ με νέο δίποντο του Μπόζα, το πρώτο ημίχρονο έληξε με 36-28 για τη Havalencia.
Τα πάντα τελείωσαν στην 3η περίοδο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά. Αρχικά, προηγήθηκαν με 47-31 στο 26’, με δίποντο από τον Κανελλόπουλο, ενώ λίγο αργότερα, στο 28’ του αγώνα, έφτασαν και στο +18, με σκορ 51-33 υπέρ τους, έπειτα από ένα δίποντο του Μπιζά. Το τέλος της 3ης περιόδου, βρήκε τη Havalencia να είναι μπροστά με 22 πόντους διαφορά, με σκορ 57-35.
Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τον δείκτη του σκορ μέχρι και στους 25 πόντους, αφού προηγήθηκαν με 64-39 στο 34’ με ένα τρίποντο που σημείωσε ο Τσιβελεκίδης. Εκεί, υπήρξε μια αντίδραση από τους Terror East, οι οποίοι «έτρεξαν» ένα σερί 15-0 και με μία εύστοχη βολή από τον Καλοπήτα, μείωσαν σε 64-54. Το τελικό 65-54 υπέρ της Havalencia, διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή από τον Μπιζά.
MVP: Ο Βιγικάκης έκανε τη διαφορά για τους νικητές, όντας και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, τελειώνοντας το παιχνίδι με 22 πόντους.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Τσιβελεκίδης βοήθησε αρκετά, έχοντας 15 πόντους, ενώ διψήφιος στο σκοράρισμα για τη Havalencia, ήταν και ο Αβράμπος με 11 πόντους.
Που κρίθηκε το ματς: Στην 3η περίοδο, όπου οι φιλοξενούμενοι έκαναν επί μέρους σκορ 21-7 και μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με 22 πόντους διαφορά, δηλαδή με σκορ 57-35 υπέρ τους.
Για τους Terror East πήγε… στράφι το «διαστημικό» ματς του Μπόζα, ο οποίος είχε 33 πόντους (8/9β., 11/14δ., 1/5τρ.), 6 ριμπάουντ (3αμ.-3επ.), 2 κλεψίματα, 1 ασίστ και 34 Efficiency.