Στην 13η στροφή της Νorth Atlasleague 3 οι Trelakers (7-4) αντιμετώπισαν το βράδυ της Κυριακής τους άενυ νίκης Basket Walkers και δίχως να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες έκλεισαν νικηφόρα τον πρώτο γύρο.

Τα πάντα κρίθηκαν από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο που έκλεισε με 19-4. Γκορίτσας , Μαυρόπουλος (με 6π) και Βαρθαλίτης (4π) πήραν τους γηπεδούχους από το χέρι , επέβαλλαν το ρυθμό τους επιτρέποντας μόλις δύο καλάθια (Σύρρος και Φαφούτης οι δράστες) αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα..

Δεν άλλαξε κάτι στη συνέχεια. Με νέο 19-0 και πρωταγωνιστές τους Τσουκνίδη (6π) στην επιστροφή του αλλά και τους Βαρθαλίτη , φλωρόπουλο (από 4π) επέκτειναν τη διαφορά, παρά την προσπάθεια του Λογοθέτη (4π). Σκορ πρώτου ημιχρόνου 40-10.

Οι "Τρελοί" διατήρησαν το up tempo και στην τρίτη περίοδο, με μπροστάρηδες τους Μαυρόπουλο (7) και Γκορίτσα (5) . Ο Σύρρος στην αντίπερα όχθη έδωσε κάποιες λύσεις με 5 πόντους κι ο Βλάχος σημείωσε ένα τρίποντο διαμορφώνοντας το 57-20 στο τριαντάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά Βαρθαλίτης (7),  Γερόσταθος (5) και Τσουκνίδης βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους. Για τους Basket Walkers, Σύρρος και Φαφούτης (από 4π) ήταν οι μοναδικοί σκόρερς, με το τελικό 74-28 να είναι απόλυτα δίκαιο.

Στα στατιστικά οι νικητές σούταραν καλύτερα εντός πεδιάς (δίποντα 42-24%, τρίποντα 44-5%) από βολές (39-42%). Πήραν τα ριμπάουντ (52-43), έδωσαν πιιο πολλές ασιστ (21-9), έκλεψαν παραπάνω μπάλες (14-6) κι είχαν λιγότερα λάθη (10-17).

MVP: Με double double ο Πέτρος Βαρθαλίτης (17π, 26 ριμπάουντ, 4 ασιστ, 3 κλεψίματ & 2 λάθη). Καλύτερος των ηττημένων ο Αλέξανδρος Σύρρος με 11 πόντους 7 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Αντώνης Μαυρόπουλος έχοντας 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 4 ασιστ, 4 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Που κρίθηκε το ματς: Στην ποιότητα και την ενέργεια των νικητών.