Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Α3 κατηγορίας οι Trelakers αναμετρήθηκαν με τους Orlando Tragic! Το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον με τις 2 ομάδες να προσπαθούν έκαστη για το καλύτερο δυνατό. 37-49 ήταν το τελικό σκορ με το Orlando να συνεχίζει την ανοδική της πορεία!

Τον ρυθμό της και το δικό της τέμπο επέβαλλε το Orlando στο 1ο δεκάλεπτο. Με ορθές επιθέσεις, σωστή κίνηση της μπάλας και σκληρή άμυνα δημιούργησε μια διαφορά 12 πόντων. 7-19 ήταν το επιμέρους σκορ με τους Trelakers να μην μπορούν να βρουν ρυθμό! Από 1 καλάθι είχαν 3 παίχτες για τους Trelakers. 7 πόντους πέτυχε ο Αβαράκης, 6 ο Γκόρος και 5 ο Χρηστακίδης για το Orlando.

Πιο αργό ρυθμό είχε η 2η περίοδος. Το Orlando συνέχισε να κρατάει τα ηνία του αγώνα, ενώ διεύρυνε κατά 3 πόντους την υπέρ του διαφορά (15). Οι Trelakers προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν. 10-13 ήταν το επιμέρους σκορ. 2 καλάθια είχε για τους γηπεδούχους ο Γκόριτσας. 5 πέτυχε για το Orlando ο Χρηστακίδης.

Στο ίδιο τέμπο συνεχίστηκε και το ισορροπημένο 3ο δεκάλεπτο. Το σκορ ήταν 11-12 με την διαφορά να φτάνει τους 16 πόντους. Ο Ταγάρης πέτυχε 1 τρίποντο για τους Trelakers. Από 4 πόντους είχαν Κούνας και Χρηστακίδης για τους Tragic.

Στην διαδικαστικού χαρακτήρα 4η περίοδο, οι Trelakers μείωσαν. 9-5 ήταν το επιμέρους σκορ με την διαφορά να ισορροπεί στους 12 πόντους υπέρ του Orlando. 37-49 ήταν το τελικό σκορ. Για τους νικητές 3 πόντους έβαλε ο Γκόρος. Σαπέρας και Ζέβρας είχαν από 3 πόντους για τους Trelakers!

Mvp του αγώνα ήταν ο Δ. Γκόρος με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ (10-3), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 λάθη σε 38 λεπτά! Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σ. Σαπέρας με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ (8-2), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ και 6 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής!

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Λ. Χρηστακίδης με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ (4-1), 1 ασίστ, και 1 λάθος σε 27 λεπτά αγώνα!

Το παιχνίδι κρίθηκε από το πολύ καλό 1ο ημίχρονο του Orlando!