Το βράδυ της Κυριακής στο πλαίσιο της North Atlasleague3 οι Trelakers (7-3) αντιμετώπισαν για το ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής τους Last Dancers (8-2), με τους δεύτερους να κάνουν ένα εξαιρετικό φινις και να κατακτούν μια μεγάλη νίκη , σε ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον καθόλο το σαραντάλεπτο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν αρκετά καλύτερα προηγούμενοι με 1-9 χάρη στο δίδυμο των Χ.Σ.Λυντέρη (5) και Σουσανίδη (4), ενώ οι αντίπαλοι τους με ένα 6-0 με τους Μαυρόπουλο (4) και Βαρθαλίτη (3) μείωσαν σε 8-11 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές στη συνέχεια , με την τριπλέτα Βαρθαλίτη (5), Μαυρόπουλου και Γκορίτσα (από 4) και με καλή άμυνα (δέχθηκαν μόλις 6 πόντους - Παπαναστασίου 3) και σερί 8-0 πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 25-17.

Μετά την ανάπαυλα το ματς πήγαινε κατοχή με κατοχή. Οι Dancers σκόραραν με τους Χ.Σ.Λυντέρη (6) και Ξυνό (4) μειώνοντας, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γκορίτσας (4) ήταν αυτός που κράτησε τους Trelakers μπροστά στο σκορ, με 34-31 στο τριαντάλεπτο.

Στην τελική ευθεία έσφιξαν τα .. γάλατα με τη μάχη να μαίνεται. Οι "τρελοί" βρέθηκαν στο +4, αλλά οι "Χορευτές" είχαν περισσότερες δυνάμεις. Ο Χ.Σ. Λυντέρης (12 πόντοι) τους πήρε απ' το χέρι και με επιμέρους 3-14 προσπέρασαν, φτάνωντας στο ροζ φύλλο με το τελικό 40-47 !

Στα στατιστικά οι νικητές εκτέλεσαν καλύτερα εντός πεδιάς (δίποντα 37-505, τρίποντα 0-14%) παρά βολές (47-46%). Πήραν τα ριμπάουντ (29-35), μοίρασαν πιο πολλές ασίστ (3-5), είχαν ένα λιγότερο κλέψιμο (10-9)και περισσότερα λάθη (13-15).

Mvp αναδείχθηκε με double double ο Στέργιος Χ. Λυντέρης έχοντας 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 κλεωίματα και 4 λάθη. Προσπάθησε πιο πολύ από τους ηττημένους ο Πέτρος Βαρθαλίτης με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασιστ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος.

Κλειδί του αγώνα ήταν ο Θανάσης Ξυνός με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασιστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο καθώς οι νικητές ανέβασαν απόδοση τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση.