Ένα σπουδαίο ντέρμπι επιφύλασσε το φινάλε της 7ης αγωνιστικής στην AtlasLeague 2, για την περιφέρεια East, στο κλειστό της Καισαριανής. Οι 3KaiOKukoc ήταν αυτοί που κατάφεραν να κερδίσουν στις λεπτομέρειες, τους Τσακορούκουνες με 69-64 και να βελτιώσουν το ρεκόρ τους, στο 4-3, με τους αντιπάλους τους, να υποχωρούν στο 3-4.

Από την αρχή φάνηκε ότι θα γίνει μάχη. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άρχισαν λίγο καλύτερα και προηγήθηκαν με 6-2 στο 2’, αλλά στο 5’ το ματς ήταν ισόπαλο με 10-10. Ξανά όμως, οι Τσακορούκουνες ήταν μπροστά με 18-14 στο 8’, κλείνοντας την 1η περίοδο με μικρό προβάδισμα, με 21-20. Ο Αρτινός είχε ήδη 7 πόντους για τους γηπεδούχους σε εκείνο το σημείο, με τον Παπαδημητρίου να έχει 8 αντίστοιχα για τους 3KaioKukoc.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πρώτο προβάδισμά τους, στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, με 22-21 στο 11’, έπειτα από δίποντο που πέτυχε ο Λειβαδιάς. Με επί μέρους σκορ 12-4 όμως, οι Τσακορούκουνες έφτασαν να προηγούνται με 7 πόντους διαφορά, με 33-26 στο 17’. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε όμως με τους 3KaioKukoc να «τρέχουν» ένα 8-0 σερί και να προηγούνται με 34-33.

Οι Τσακορούκουνες ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και γρήγορα πήραν διαφορά, μιας και βρέθηκαν μπροστά με 45-39 στο 25’, έπειτα από τρίποντο του Κουλέντη, αλλά και με 47-40 στο 26’, με 2/2 βολές από τον Αρτινό. Εκεί όμως, οι γηπεδούχοι έπαθαν ένα «μπλακ-άουτ» στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» ένα σερί 11-0 και να είναι μπροστά με 51-47 στο 29’, έπειτα από 2/2 βολές του Τυλιγάδα. Η 3η περίοδος έληξε με 53-51 υπέρ των 3KaioKukoc, ξανά με buzzer beater στο φινάλε, με καλάθι του Λαύκα.

Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αυξάνουν το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο +8 στο 36’, με 65-57, μετά από δίποντο που σημείωσε ο Λαύκας. Οι Τσακορούκουνες μείωσαν σε 67-64 στα 14’’ πριν από τη λήξη, με τρίποντο του Κυριαζή. Μετά από τάιμ άουτ, ο Τυλιγάδας κέρδισε φάουλ στα 9’’ πριν από το φινάλε και κράτησε την ψυχραιμία του, έχοντας 2/2 βολές και διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 69-64 υπέρ των 3KaioKukoc, αφού ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Αρτινού για τους γηπεδούχους.

MVP: Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Λαύκας, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους (2/5β., 8/14δ.) και 14 ριμπάουντ (11αμ.-3επ.), καθώς επίσης 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 29 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Πολύ ουσιαστικός ήταν ο Παπαδημητρίου, έχοντας 13 πόντους (1/2β., 6/7δ.), 3 αμυντικά ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 12 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Ουσιαστικά, στις 2/2 βολές του Τυλιγάδα, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, στα 9’’ πριν από τη λήξη.

Για τους 3KaioKukoc, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Τσιάνας (13π., 1/5β., 3/15δ., 2/4τρ., 6ρ., 1ασ.) και Τυλιγάδας (11π., 7/12β., 2/4δ., 0/1τρ., 4ρ., 4ασ.).

Από τους Τσακορούκουνες, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρτινός (16π., 5/6β., 4/7δ., 1/6τρ., 5ασ., 3ρ., 2κλ.) και είχε για άξιο συμπαραστάτη του, τον Κουλέντη, που έκανε νταμπλ-νταμπλ (15π., 3/3β., 3/6δ., 2/5τρ., 11ρ.).