Η Cobra Kai πέτυχε «διπλή» νίκη τη Δευτέρα (27/03) στην Καισαριανή, με το υπέρ της, 93-70 κόντρα στους Τσακορούκουνες για την 20ή αγωνιστική της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια East. Κι αυτό διότι εκτός από τη νίκη, κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας τους, στο ματς του πρώτου γύρου, με 78-65. Ήδη, οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον με ρεκόρ 11-9 και παλεύουν για να προλάβουν την 4η θέση, ενώ η Cobra Kai έχει πλέον το πάνω χέρι, λόγω των μεταξύ τους, αγώνων. Βέβαια, υπάρχουν για την 4η θέση και οι 3KaiOKukoc που βρίσκονται στο 11-7 από τη μεριά τους.
Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν με όρεξη και προηγήθηκαν με 8-3 στο 2’, έπειτα από ένα δίποντο που σημείωσε ο Μυλιόρδος. Οι Τσακορούκουνες, που ήταν μόλις 7 διαθέσιμοι παίκτες, αφού αγωνίστηκαν με πολλές και σημαντικές ελλείψεις, ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά στο 5’ με 12-10, με δίποντο του Χρονόπουλου. Μάλιστα, έφτασαν και στο +7, με τον Σταφυλαράκη να σκοράρει δίποντο στο 9’ και να κάνει το 22-15. Τελικά η 1η περίοδος έληξε με την Cobra Kai να «τρέχει» ένα σερί 5-0 και να μειώνει σε 22-20.
Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο, για να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους, αριθμητικά. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανταποκρίθηκαν αρκετά καλά και μάλιστα αύξαναν αργά αλλά σταθερά, τη διαφορά. Μάλιστα, οι Τσακορούκουνες προηγήθηκαν και με 13 πόντους διαφορά, με 39-26 στο 16’, μετά από 2/2 βολές του Κουλέντη. Τελικά, η Cobra Kai μείωσε σε 46-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
Παρά τη διακοπή για την ανάπαυλα, ήταν εμφανές ότι η κόπωση άρχισε να επηρεάζει τους Τσακορούκουνες. Η Cobra Kai συνέχισε να πιέζει σε όλο το γήπεδο και πέρασε μπροστά στο σκορ στο 23’, με 48-46, έπειτα από ένα δίποντο του Ορφανίδη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με 8 πόντους διαφορά, με 64-56 στο 29’ με ένα τρίποντο από τον Μυλιόρδο, αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 64-59 και με αυτό το σκορ τελείωσε η 3η περίοδος.
Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε έναν μονόλογο για τους φιλοξενούμενους. Από τη μεριά τους, οι Τσακορούκουνες είχαν μείνει εμφανώς από δυνάμεις. Στο 32’, ο Μυλιόρδος με τρίποντο ισοφάρισε τη διαφορά της ήττας στον πρώτο γύρο (+13), κάνοντας το 72-59 υπέρ της Cobra Kai, η οποία ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ και έφτασε στο τελικό 93-70 υπέρ της.
MVP: «Βομβάρδισε» από την περιφέρεια ο φανταστικός Μυλιόρδος, που τελείωσε τον αγώνα με 32 πόντους (4/4δ., 8/17τρ.), 5 αμυντικά ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 34 Efficiency.
Παίκτης-Κλειδί: Πολλή δουλειά από τον Καρακατσάνη, που είχε 30 Efficiency, με 15 πόντους (6/6β., 3/4δ., 1/1τρ.), 10 ριμπάουντ (9αμ.-1επ.), 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Που κρίθηκε το ματς: Στις… ανάσες, με τους γηπεδούχους να έχουν περισσότερες διαθέσιμες λύσεις, να πιέζουν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς και εν τέλει να αξιοποιούν πλήρως την κόπωση των φιλοξενούμενων. Ενδεικτικά, η Cobra Kai έκανε 12 κλεψίματα παραπάνω (16 έναντι 4) και 11 λιγότερα λάθη (6 έναντι 17).
Για την Cobra Kai, πολύ καλό παιχνίδι έκανε ως συνήθως και ο Ορφανίδης, ο οποίος είχε 17 πόντους (5/6β., 6/13δ., 0/2τρ.), 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.).
Όσον αφορά στους Τσακορούκουνες, κορυφαίος ήταν ο Κουλέντης, που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 25 πόντους (3/3β., 8/12δ., 2/8τρ.) και 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.). Ο Χρονόπουλος προσέφερε 11 πόντους (2/4β., 3/7δ., 1/4τρ.), 9 ριμπάουντ (8αμ.-1επ.), 6 ασίστ και 4 τάπες. Διψήφιος στο σκοράρισμα ήταν και ο Σταφυλαράκης με 10 πόντους (5/8δ., 0/3τρ.), 5 ριμπάουντ (3αμ.-2επ.), 1 ασίστ και 1 τάπα.