Αν και οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στο τέλος τα… χρειάστηκαν και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Εν τέλει, δεν έγινε η ανατροπή και οι Τσακορούκουνες επικράτησαν των Wolfpack με 57-55 για την 8η αγωνιστική της AtlasLeague 2, στην περιφέρεια East της Καισαριανής, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους, σε 4-4, κόντρα στο 2-6 των φιλοξενούμενων.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11 διαθέσιμους παίκτες, έναντι μόλις 6 των φιλοξενούμενων και αυτό σημαίνει ότι είχαν μεγαλύτερη φρεσκάδα. Οι Τσακορούκουνες, το εκμεταλλεύτηκαν με το… καλημέρα, αφού προηγήθηκαν με 14-5 στο 5’, αλλά και με διψήφια διαφορά στο 7’, με σκορ 19-8. Παρόλα αυτά, οι Wolfpack μείωσαν σε 21-16, σκορ με το οποίο και έληξε η 1η περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα στο πρώτο μισό, αφού στο 15’, το σκορ ήταν 29-24 υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, στο 17’, η διαφορά πήγε και πάλι σε διψήφια επίπεδα, με 35-24. Στο +10 ολοκληρώθηκε και το πρώτο ημίχρονο, αφού οι Τσακορούκουνες ήταν μπροστά με 38-28 και είχαν τον έλεγχο στο παιχνίδι.

Από λίγο έως πολύ, τα πράγματα κύλησαν στο ίδιο μοτίβο και στην έναρξη του δευτέρου μέρους, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 40-34 στο 24’, αφού μείωσαν στους 6 πόντους, οι Wolfpack. Παρόλα αυτά, οι Τσακορούκουνες τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο και πάλι σε διψήφια επίπεδα, αφού είχαν το προβάδισμα με 50-40.

Τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν τελείως στην 4η περίοδο. Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-49 στο 34’, ενώ στο 39’, οι Wolfpack έφτασαν και σε απόσταση αναπνοής, μειώνοντας σε 57-55. Ο Κουτσουριδάκης έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του, αστοχώντας σε τρίποντο στα 44’’ πριν από το φινάλε. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο από τον Μαυρογόνατο για τους γηπεδούχους, αλλά ο Κουτσουριδάκης αστόχησε στο τελευταίο δίποντο των Wolfpack και έτσι οι Τσακορούκουνες κέρδισαν με 57-55.

MVP: Κορυφαίος του ματς ήταν ο Αρτινός, έχοντας 19 πόντους (1/2β., 6/10δ., 2/6τρ.), ενώ πρόσθεσε επίσης 5 ασίστ και 4 αμυντικά ριμπάουντ, τελειώνοντας τον αγώνα με 14 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Μπορεί ο Κουλέντης να έμεινε στους 4 πόντους με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας (2/2β., 1/4δ., 0/7τρ.), αλλά μάζεψε 11 ριμπάουντ (9αμ.-2επ.), έχοντας ακόμα 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Που κρίθηκε το ματς: Στο τελευταίο λεπτό, αφού οι Wolfpack θα μπορούσαν είτε να περάσουν μπροστά στο σκορ, είτε να ισοφαρίσουν, αλλά ο Κουτσουριδάκης δεν τα κατάφερε, οπότε οι Τσακορούκουνες κέρδισαν στο καλάθι.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Wolfpack είχαν μόλις 6 διαθέσιμους παίκτες στο ματς, έναντι 11 που διέθεταν οι Τσακορούκουνες. Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Κολλέρης, με τρομερό νταμπλ-νταμπλ (20π., 23ρ., 3κλ., 2ασ., 2τάπ.). Επίσης, νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Γιανναράκης (14π., 18ρ., 3κλ., 1ασ.) και διψήφιος ήταν και ο Μπρούστας (13π., 4τάπ., 3ρ., 3ασ.).