Σε μία επική ανατροπή έφτασε η Tune Squad την Πέμπτη (02/02) στο κλειστό του ΟΑΚΑ, αφού επέστρεψε από το -15 και τελικά κατέβαλλε την αντίσταση των Warhawks BC, κερδίζοντας στην παράταση με 84-75 (κ.δ. 71-71). Το ματς αυτό αφορούσε στη 14η αγωνιστική της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια North στο ΟΑΚΑ και πλέον οι νικητές βελτίωσαν το ρεκόρ τους, στο 7-7, με τους ηττημένους να πέφτουν στο 5-9 από τη μεριά τους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, τα «γεράκια» προηγήθηκαν με 5-0 στο 2’ μετά από ένα τρίποντο του Ράπτη, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-0, για να περάσουν μπροστά με 8-5 στο 4’ έπειτα από μία βολή του Τσαντζαλή. Οι Warhawks BC «έτρεξαν» με τη σειρά τους, ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με 12-8 στο 5’ με νέο τρίποντο του Ράπτη. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε της 1ης περιόδου, που τους βρήκε μπροστά με 22-17.

Σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, το μομέντουμ ήταν σαφώς υπέρ των Warhawks, που άρχισαν να ανεβάζουν συνεχώς τη διαφορά, αρχικά με σκορ 26-17 στο 11’ με ένα δίποντο που πέτυχε ο Πολυδώρου και εν συνεχεία για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα, με 33-22 στο 15’ με τον Σωτηρόπουλο να σκοράρει επίσης δίποντο. Η Tune Squad αντέδρασε και μείωσε στο 18’ σε 35-28 με ένα δίποντο του Θωμά, αλλά οι Warhawks έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +13, με σκορ 43-30 υπέρ τους, σκορ που διαμορφώθηκε στην εκπνοή, με buzzer beater λέι απ, που σημείωσε ο Κοτσολέτης.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν ακόμα πιο δυνατά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και έφτασαν ακόμα και στο +15, με σκορ 51-36 υπέρ τους, στο 24’ με 2/2 βολές από τον Μαρκούτη. Σταδιακά όμως, η Tune Sqaud μείωσε τη διαφορά, με σκορ 57-50 στο 28’ με δίποντο του Ζωγράφου και εν τέλει, η 3η περίοδος τελείωσε με τους Warhawks BC να είναι μπροστά με 59-53.

Η Tune Squad μείωσε σε 59-56 με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου στο 31’, με γκολ-φάουλ από τον Τσαντζαλή, αλλά εκεί ακολούθησε ένα σερί 8-0 από τους Warhawks BC, που προηγήθηκαν με 67-56 στο 34’ με τρίποντο από τον Ράπτη. Κι όμως, αυτή η διαφορά των 11 πόντων, εξανεμίστηκε προϊόντος του χρόνου. Στα 26.4’’ για τη λήξη, ήρθε η ισοφάριση σε 69-69 από πλευράς γηπεδούχων με καλάθι του Τσαντζαλή. Τα «γεράκια» πέτυχαν καλάθι στα 7.6’’ με τον Παπαγιαννίδη και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 71-69. Στην εκπνοή όμως, ο Τσαντζαλής με φόλοου, ισοφάρισε σε 71-71 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί, η ψυχολογία ήταν εμφανώς με το μέρος της Tune Squad, οι παίκτες της οποίας μπήκαν δυνατά και με 7-0 σερί, προηγήθηκαν με 78-71 στο 42’ με δίποντο από τον Θωμά. Οι Warhawks BC δεν είχαν άλλες ψυχικές αντοχές και έτσι ήρθε το τελικό 84-75 υπέρ της Tune Squad.

MVP: Ο Ζωγράφος έκανε απίστευτα πράγματα, σκοράροντας και τους 26 πόντους από το δεύτερο ημίχρονο και μετά, έχοντας 3/5 βολές, 10/16 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ενώ έκανε και νταμπλ-νταμπλ, μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ (9αμ.-1επ.). Επίσης, είχε 1 κλέψιμο και 28 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Ο Τσαντζαλής ήταν αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση, σκοράροντας στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας με φόλοου, ενώ τελείωσε το ματς με 16 πόντους (1/1β., 6/10δ., 1/3τρ.), 4 ριμπάουντ (2αμ.-επ.), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Που κρίθηκε το ματς: Είναι προφανές ότι το φόλοου του Τσαντζαλή ακριβώς στο φινάλε της 4ης περιόδου, με το οποίο έκανε το 71-71, καθόρισε την τύχη του ματς, αφού η Tune Squad είχε εμφανώς υπέρ της, την ψυχολογία στην παράταση και έφτασε στη νίκη.

Για τους νικητές, διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης οι Θωμάς (16π., 0/5β., 8/13δ., 11ρ., 1κλ.) και Παπαδάτος (10π., 3/5β., 2/4δ., 1/4τρ., 4ρ., 2κλ., 1ασ.).

Οι Warhawks BC από την άλλη, έχασαν δικό τους, παιχνίδι, αφού ήταν στο +11 στο 34’, με σκορ 67-56 υπέρ τους, ενώ είχαν συνολικά 57 ριμπάουντ (34αμ-23επ.) απέναντι στα 39 (26αμ.-13επ.) των αντιπάλων τους, ενώ είχαν περισσότερες ασίστ (19 έναντι 10) και παραπάνω κλεψίματα (9 έναντι 6).

Τέσσερις παίκτες των ηττημένων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και ήταν οι Ράπτης (17π., 1/3β., 2/2δ., 4/8τρ., 6ρ., 2τάπ.), Ζαχαρόπουλος (14π., 7/16δ., 0/1τρ., 11ρ., 2ασ., 2κλ.), Πολυδώρου (10π., 5/17δ., 8ρ., 4ασ.) και Μαρκούτης (10π., 6/9β., 2/6δ., 7ρ., 1τάπ.).