Ένα ματς-θρίλερ έγινε την Παρασκευή (05/05) στην Καισαριανή, όπου η Voskonia πήρε μια οριακή νίκη επί των LA Slippers με 61-60, στο πρώτο ματς για το Top-8 των Play Offs της AtlasLeague 2 στην περιφέρεια East. Οι γηπεδούχοι έχουν οπότε ένα πολύ μικρό προβάδισμα και θα πρέπει να υπερασπιστούν αυτό το +1 στο δεύτερο παιχνίδι, που σημαίνει ότι θα προκριθούν και με ισοπαλία, όπως φυσικά σε νίκη τους, με οποιαδήποτε διαφορά. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι χρειάζονται νίκη με 2 ή και παραπάνω πόντους, ενώ αν κερδίσουν με 1 πόντο, τότε θα χρειαστεί παράταση. Σίγουρα πάντως, υπάρχουν ανοιχτοί λογαριασμοί ενόψει της ρεβάνς.
Το πρώτο καλάθι του ματς, το πέτυχαν οι γηπεδούχοι, με δίποντο του Μανσούρ για το 2-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 4-2 στο 3’, με δύο καλάθια από τον Νικολαΐδη. Η Voskonia προηγήθηκε με 7-4 στο 5’ με ένα τρίποντο του Μικράκη. Οι LA Slippers «έτρεξαν» όμως ένα σερί 10-2 και έκλεισαν την 1η περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων, με 14-9.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, αρχικά η Voskonia μείωσε στον πόντο, σε 14-13 στο 11’, με δύο διαδοχικά καλάθια που πέτυχε ο Διφτόπουλος. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 6 πόντους διαφορά, με 21-15 στο 12’, με  2/2 βολές που έβαλε ο Γραμματικόπουλος και με 29-23 στο 18’ με δίποντο του Δούσκα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 31-27 υπέρ των LA Slippers.
Οι γηπεδούχοι αρχικά μείωσαν στην έναρξη του δευτέρου μέρους σε 31-29 στο 21’ με καλάθι του Ταγκούλη, αλλά οι LA Slippers πάτησαν… γκάζι και προηγήθηκαν με 8 πόντους διαφορά, με 38-31 στο 26’ με δίποντο του Γραμματικόπουλου και με 41-33 στο 27’ με τρίποντο από τον Μεσεδάκη. Η Voskonia αντέδρασε όμως και με 9-1 σερί, ισοφάρισε σε 42-42 στο 29’ με τρίποντο του Μαστρογιάννη και η 3η περίοδος τελείωσε ισόπαλη με αυτό το σκορ.
Ακολούθησε σκληρή μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο 37’, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με 53-50 με τρίποντο του Μαστρογιάννη, αλλά στο ίδιο λεπτό ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι σε 53-53 με τρίποντο του Μεσεδάκη. Στο 39’, η Voskonia προηγήθηκε με 59-55 με 2/2 βολές του Ταγκούλη. Οι LA Slippers μείωσαν σε 61-60 στα 26.1’’ για τη λήξη με 2/2 βολές του Μεσεδάκη. Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Πρωτόπαπας είχε άστοχο χουκ, ενώ ο Δούσκας πέταξε τη μπάλα από το κέντρο του γηπέδου στην εκπνοή, αλλά ήταν άστοχος για τους φιλοξενούμενους, οπότε το 61-60 ήταν το τελικό σκορ για τη Voskonia.
MVP: Ο Μαστρογιάννης ήταν ο πιο επιδραστικός παίκτης, έχοντας το κορυφαίο Efficiency της Voskonia με 20, καθώς επίσης 12 πόντους (2/2β., 2/4δ., 2/5τρ.), 9 αμυντικά ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα και όλα αυτά, παίζοντας μόλις στο δεύτερο ημίχρονο.
Παίκτης-Κλειδί: Ο Ταγκούλης ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, έχοντας 17 πόντους (3/5β., 7/14δ., 0/1τρ.), 4 ριμπάουντ (3αμ.-1επ.) και 1 τάπα.
Που κρίθηκε το ματς: Κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν τα λάθη, με τους γηπεδούχους να κάνουν 4 λιγότερα (9 έναντι 13), κάνοντας και 3 παραπάνω κλεψίματα (10 έναντι 7).
Για τους νικητές, πολύ γεμάτο ματς έκανε ο Μανσούρ, με 12 πόντους (4/7β., 4/6δ., 0/3τρ.), 6 ριμπάουντ (2αμ.-4επ.), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.
Από τη μεριά των LA Slippers, δύο παίκτες ξεχώρισαν. Ο Μεσεδάκης είχε νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους (2/4β., 3/5δ., 5/16τρ.), 14 ριμπάουντ (13αμ.-1επ.), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ ο Νικολαΐδης προσέφερε 23 πόντους (8/13β., 6/7δ., 1/5τρ.) και 6 ριμπάουντ (5αμ.-1επ.).