Πολύ εύκολο βράδυ πέρασε το Risko στο κλειστό της Καισαριανής, όπου «συνέτριψε» τη Yugopiastika με 78-30, σε ένα παιχνίδι που αφορούσε στην 6η αγωνιστική της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East και έτσι έχει πλέον ρεκόρ 4-1, με τους γηπεδούχους να πέφτουν στο 1-4 από τη μεριά τους.

Από το σκορ και μόνο, γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό, το τι ακριβώς συνέβη στην αναμέτρηση αυτή. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά με το… καλημέρα και ήδη από το 7’ είχαν πάρει προβάδισμα με διψήφια διαφορά πόντων και συγκεκριμένα με 13-2, ενώ έκλεισαν την 1η περίοδο με το υπέρ τους, 17-7.

Πάμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο και αποτέλεσε έναν πλήρη «μονόλογο» για το Risko, το οποίο με ένα 10-0 σερί, προηγήθηκε με 27-7 στο 15’, δείχνοντας να έχει βρει εντυπωσιακό ρυθμό στην επίθεση, κάτι που πήγαζε από τα πολλά κλεψίματα που έκανε και που του έδιναν πολλούς πόντους στον αιφνιδιασμό. Το κρεσέντο συνεχίστηκε για το Risko, που προηγήθηκε με 44-9 στο 19’ και τελικά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 44-12.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με ανάλογη απόδοση και στο δεύτερο μέρος, όπου αρχικά έφτασαν για πρώτη φορά σε προβάδισμα 40 πόντων διαφοράς, στο 24’, με 54-14. Η Yugopiastika ήταν εμφανές ότι δεν είχε ψυχολογία για να ακολουθήσει και το Risko συνεχώς άνοιγε τον δείκτη του σκορ, φτάνοντας και στο +45, αφού προηγήθηκε με 65-20 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερο στην εικόνα της αναμέτρησης και στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε και στη μέγιστη τιμή της, δηλαδή στους 50 πόντους, με σκορ 75-25 στο 38’. Το Risko έφτασε εν τέλει στη νίκη με 78-30.

MVP: Ο Φλέγκας ήταν ο κορυφαίος παίκτης του παρκέ, κάνοντας νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους (1/3β., 9/14δ., 0/1τρ.) και 11 ριμπάουντ (8αμ.-3επ.), έχοντας ακόμα 3 κλεψίματα, 1 ασίστ και 25 Efficiency.

Παίκτης-Κλειδί: Από κοντά και ο Αντωνόπουλος, που είχε 15 πόντους (2/4β., 5/5δ., 1/4τρ.), 8 ριμπάουντ (5αμ.-3επ.), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 24 Efficiency.

Που κρίθηκε το ματς: Οι παίκτες των νικητών συγκέντρωσαν συνολικά 118 βαθμούς στο Efficiency, ενώ εκείνοι της Yugopiastika μόλις 18, οπότε δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι παραπάνω.

Να προσθέσουμε ότι το Risko είχε τρεις ακόμα παίκτες του, με διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα, τους Γκίνη (11π., 6ρ., 4ασ., 4κλ.), Γρυπάρη (11π., 4ρ., 3ασ., 2κλ., 1τάπ.) και Κουκουλά (10π., 3ρ., 3ασ., 3κλ.).

Η Yugopiastika από την άλλη μεριά, δεν είχε κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτοι σκόρερ της, ήταν οι Βερύκιος (6π., 13ρ., 1ασ., 1κλ., 1τάπ.) και Παπακώστας (6π., 2ρ., 1κλ.), ενώ ο Γεωργακόπουλος (5π., 13ρ., 5ασ., 1κλ.) είχε το καλύτερο Efficiency (17).

Στα ομαδικά στατιστικά, το Risko είχε 16 περισσότερες ασίστ (26 έναντι 10), 16 παραπάνω κλεψίματα (21 έναντι 5) και 15 λιγότερα λάθη (9 έναντι 24). Επίσης, είχε μεγάλη ευστοχία στα δίποντα με 63,4% (26/41) σε σχέση με το 25,7% (9/35) της Yugopiastika.