Παίζοντας πολύ όμορφο και εντυπωσιακό μπάσκετ, η Ακαδημία πιστοποίησε το γιατί είναι η κάτοχος του τίτλου στο πρωτάθλημα της AtlasLeague, κερδίζοντας με 85-55, τη Yugopiastika. Το παιχνίδι αυτό διεξήχθη στο κλειστό της Καισαριανής και αφορούσε στην 3η αγωνιστική της AtlasLeague 1, στην περιφέρεια East. Οι πρωταθλητές παραμένουν αήττητοι και έχουν ρεκόρ 3-0, ενώ οι αντίπαλοί τους, έπεσαν στο 0-2, έχοντας κάνει και ένα ρεπό.

Οι δύο ομάδες άρχισαν πολύ «ζεστές», με έμφαση στο επιθετικό κομμάτι. Η ευστοχία… έδινε και… έπαιρνε και από τις δύο πλευρές, αλλά η Ακαδημία άρχισε σιγά-σιγά να παίρνει διαφορά, για να προηγηθεί με 22-14 μόλις στο 6’ του αγώνα. Μάλιστα, έκλεισε την 1η περίοδο με διψήφιο προβάδισμα, με σκορ 28-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε λίγο. Οι δύο ομάδες έβγαλαν καλύτερες άμυνες, αλλά η ουσία δεν άλλαξε. Παρά τις προσπάθειες που έκανε η Yugopiastika, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που διατηρούσαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα. Έτσι, πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα 10 πόντων ξανά και συγκεκριμένα με σκορ 39-29.

Τα πάντα τελείωσαν ουσιαστικά στην 3η περίοδο. Η Ακαδημία μπήκε αποφασιστικά με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και με αρκετή ευστοχία, είτε κοντά στο καλάθι, είτε από μέση και μακρινή απόσταση, ξέφυγε για τα… καλά. Στο 27’, προηγήθηκε και με 29 πόντους διαφορά, με σκορ 60-31, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με +27, με 65-38.

Δεν υπήρχε πλέον καμία ελπίδα για τη Yugopiastika και μάλιστα η διαφορά έσπασε και το φράγμα των 30 πόντων, φτάνοντας ακόμα και στο +34 για την Ακαδημία, με 85-51 στο 38’. Οι γηπεδούχοι απλώς έκαναν ένα 4-0 σερί στο τελευταίο δίλεπτο και το τελικό σκορ ήταν 85-55 υπέρ της Ακαδημίας.

Τα ποσοστά ευστοχίας για τους νικητές, ήταν… ασύλληπτα, με 60% στις βολές, με 60,5% στα δίποντα και με 45,8% στα τρίποντα, ενώ είχαν επίσης 13 περισσότερα ριμπάουντ (σ.σ. 36 έναντι 23) και 11 παραπάνω ασίστ (σ.σ. 21 έναντι 10). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σταυρόπουλος με 25 πόντους (3/3β., 8/10δ., 2/3τρ.), έχοντας επίσης 5 ριμπάουντ (2αμ.-3επ.) και 4 ασίστ. Διψήφιοι στο σκοράρισμα ήταν επίσης ο Κουτσαύτης που έκανε πλήρες ματς (20π., 7ρ., 6ασ., 6κλ.) και ο Καλφαγιάννης που πέτυχε νταμπλ-νταμπλ (16π., 10ρ.). Για τους ηττημένους, διακρίθηκαν οι Κουμπούλης (15π., 4ρ.) και Γεωργακόπουλος (12π., 5ρ., 3ασ., 2κλ.).